جلسه Kick Off در واقع اولین جلسه رسمی با ذی نفعان پروژه می باشد.این جلسه اصولا با ذی نفعان کلیدی مانند حامی پروژه، مدیریت ارشد و مدیر پروژه برگزار می گردد.در سطح پروژه شما می توانید این جلسه را با اعضای تیم خودتان نیز برگزار نمایید.از آنجا که اصولا همه اعضای تیم جدید هستند، در واقع می تواند اولین جلسه دورهمی نیز باشد.

کاربرد مفاهیم مدیریت پروژه در اجرا و راهبری پروژه های شخصی به عنوان یک "مهارت" برای عموم افراد جامعه روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. این کاربرد با توجه به محدودیت منابع ، پیچیدگی مفروضات ، ریسکها و متغییرهای بعضا غیر قابل پیش بینی روز به روز بیشتر شده و احتمال عدم موفقیت در پیشبرد پروژه های شخصی را افزایش می دهد. شرکت در این دوره کمک خواهد کرد که حداقل الزامات مورد نیاز برای انجام و مدیریت پروژههای شخصی را در عمل تمرین کرده تا بتوانیم آنها را بهتر مدیریت کنیم..

روشهای حل تعارضات و اختلافات

امروز مقاله ای با نام تکنیک های حل تعارض (Conflict Resolution Techniques) می نویسم و امیدوارم برای شما مفید باشد.در ابتدا دانستن این نکته مهم است که تعارضات و اختلافات یک امر طبیعی و بخشی از زندگی ماست و اگر به درستی مدیریت شوند می توانند باعث ایجاد خلاقیات و فرصت باشند.راه حل مناسب تعارض ها تفاوت بین یک نتیجه مثبت و منفی را آشکار می کند. یک راه حل نامناسب می تواند تاثیر منفی برروی پروژه شما داشته باشد.

دوره مرور نکات و تغییرات PMP2021

اگر شما تاکنون دوره مدیریت پروژه PMBOK و یا دوره آمادگی آزمون PMP براساس ویرایش ششم را نگذراندند، این دوره برای شما مفید و کاربردی نمی باشد! این دوره در واقع برای افرادی طراحی شده است که دوره های فوق الذکر را طی نموده ولی به هر دلیل نتوانسته اند در آزمون نهایی PMP شرکت نمایند و تصمیم دارند در کوتاه ترین و بهینه ترین زمان و هزینه ممکن مدرک PMP را اخذ نمایند. 

قدرت های مدیر پروژه کدامند؟

مدیر پروژه می تواند قدرت نفوذ به عنوان یک ذینفع برای گرفتن تصمیمات مطلوب را دارا باشد. مدیر پروژه می تواند از راههای مختلفی برروی ذینفعان نفوذ داشته باشد. برای مثال او می تواند آنها را مجبور به پیروی از خود نماید یا اینکه با استفاده از کاریزمای خود آنها را جذب نماید.طبق کتاب راهنمای مدیریت پروژه، مدیر پروژه می تواند 5 نوع از قدرت را داشته باشد:

وبینار عینک مدیریت پروژه را بپوش!

 وبینار "عینک مدیر پروژه را بپوش" در تاریخ دهم آذرماه 1399 در ساعت 18:00 برگزار می گردد، جهت ثبت اینجا را کلیک نمایید. هدف از برگزاری این وبینار آشنایی با روش ها و تکنیکهای ساده ای می باشد که می تواند به ما در مدیریت پروژه های کوچیک و بزرگ زندگیمون کمک نماید. ادامه مطالب...

تغییرات جدید آزمون آنلاین PMP

آزمون PMP و استاندارد PMBOK در سال 2021 دستخوش تغییرات بسیاری بود که این تغییرات از دوم ژانویه با معرفی فرمت جدید آزمون PMP شروع و در نهایت اول آگوست با خبر انتشار ویرایش هفتم PMBOK به اوج خود رسید.این دو تغییر در یک سال سبب شد که سوالات فراوانی همراه با نگرانی هایی را برای داوطلبین آزمون PMP ایجاد نماید.

لذا با هدف کمک به این افراد، سعی گردید تا سوالات، ابهامات و دغدغه های داوطلبین را گردآوری و در نهایت تمامی آنها را در قالب دو ویدیو کست ذیل ( ادامه مطالب) پاسخ دهیم. 

ده سوال اسپانسر از مدیر پروژه؟

تجربه نشان داده است که مدیر پروژه می بایست زبان مدیریت را کامل متوجه شود و این موضوع در موفقیت پرژه تاثیر چشمگیری خواهد داشت. شما نیاز دارید که به زبان مدیریت نیز صحبت کنید.این وظیفه شما است و اگر این کار را انجام ندهید.هیچ کسی نمی تواند به شما کمک کند.شما نیاز به آن ندارید که دوست او شوید ولی نیاز دارید که با اسپانسر خوب کار کنید. به آنها احترام بگذارید و آنها به شما احترام بگذارند. 

من 10 سوال که اصولا توسط اسپانسر از شما پرسیده می شود را جمع آوری کرده ام 

شبیه ساز مونت کارلو (Monte Carlo) چیست؟

هنگامی که مدیر پروژه درگیر مدیریت ریسک است باید از شبیه سازی مونت کارلو (Monte Carlo) آگاه باشد. شبیه سازی مونت کارلو یک تکنیک تجزیه و تحلیل است که برای کمیت ریسک از آن استفاده می شود و سطح ریسک های پروژه را در نهایت مشخص می کند.این ابزار یکی از مهم ترین تکنیک در مدیریت ریسک است. با این حال، شما شرح مفصل از این تکنیک در بسیاری از کتاب های آزمون PMP و مرجع نخواهید دید.

چالشهای مدیر پروژه

در طول چند ده گذشته، شرکتها،  سرمایه، منابع و زمان زیادی را صرف بهبود ظرفیتهای مدیریت پروژهایشان برای بدست آوردن محصولات، خدمات و توسعه کارا، نموده اند. اغلب مدیران عالی در این شرکتها موافق سرمایه گذاری در متدهای مدیریت پروژه، ابزارهایی جهت تأثیر مناسب در برنامه ریزی و اجرای توسعه پروژه ها بودند. به هر حال صحبت در مورد مدیران پروژه و مدیران عالی رتبه سازمانی است که استفاده تنها از روشهای مدیریت پروژه سبب مشکلات بزرگی برای توسعه ظرفیتهای جدید سازمانشان شده است که در ذیل به چند نکته از این نگرانی های اشاره می کنیم: