سیستم ERP ما و سخت‌افزاری که روی آن اجرا می‌شد قدیمی شده بود. به محض نزدیک شدن به پایان عمر آن، پروژه‌ای برای جایگزینی آن با فناوری مدرن‌تر ایجاد کردیم.سیستم اصلی در طی بیش از 20 سال توسعه یافته بود. طبیعی بود که درک دامنه پیاده‌سازی جایگزین آن برای ما چالش‌برانگیز باشد. این یک کار طاقت‌فرسا بود. سیستم پیچیده بود، با عملکردهای متنوع و جزئیات بیشتری نسبت به قوانین کسب و کار برای پردازش تراکنش‌ها از قراردادی به قرارداد دیگر. 

مدیریت پروژه در واقع انجام کارها از طریق افراد دیگر می باشد .به عنوان مدیر پروژه، سعی اصلی شما در اتمام انجام کارهای پروژه است اما مهمترین بخش سازماندهی کارها به دیگران است .منظور از "دیگران " همان ذی نفعان (Stakeholders) می باشد.بر اساس استاندارد مدیریت پروژه (PMBOK) منتشر شده توسط انجمن مدیریت پروژه آمریکا، ذی نفعان در واقع افراد،شرکتها و سازمانهایی هستند که می توانند تاثیر مثبت و منفی در پروژه داشته باشند.

در آینده‌ای نزدیک، مدیر عامل یک شرکت بزرگ ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی از یک اپلیکیشن برای بررسی هفت نوآوری استراتژیک سازمان خود استفاده می کند. یعنی وی با چند کلیک ساده از وضعیت هر پروژه و اینکه چند درصد از برنامه مورد انتظار هر پروژه پیش رفته‌است، بدست می‌آورد. منشورهای هر پروژه، شاخص‌های کلیدی عملکرد، سطح روحیه هر یک از اعضای تیم و میزان سهم هر سهامدار اصلی در ظرف چند دقیقه در دسترس است.این مدیرعامل درحال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نوآوری‌های لازم جهت ری‌برندینگ می‌باشد.

 مدل برجستگی برای آنالیز ذینفعان پروژه ( Salience Model to Analyze Project Stakeholders ) .همانطور که می دانید، مدیریت ذی نفعان کار بسیار مهمی برای تکمیل موفقیت آمیز پروژه می باشد.اگر پروژه شما کوچک باشد،شما براحتی می توانید ذینفعان خود را مدیریت کنید اما اگر پروژه شما بزرگ باشد، مدیریت ذینفعان کار آسانی نیست.شما نمی توانید رفتار مشابه با همه ذی نفعان داشته باشید.شما می بایست بدانید که کدامیک از آنها با اهمیت تر و کدامیک کم اهمیت تر هستند. 

، ترمینال ۵ فرودگاه Heathrow می‌باشد. در روز افتتاحیه، 28 مارس 2008،«سیستم حمل و نقل چمدان» از کار افتاد و تقریباً 300 پرواز داخل و خارج از فرودگاه هیترو در پنج روز اول لغو شد. یعنی 36584 مسافر این وضعیت را تجربه کردند.در ۳۰ مارس ۲۰۰۸، Jonathan Russell در تلگراف نوشت: «فراموش نکنید که تحویل ساختمان 4.3 میلیارد پوندی، بزرگترین سازه تک دهانه در اروپا، به موقع و با بودجه تعیین شده انجام شد، همیشه در انظار عمومی، پروازهای لغو شده و گم شدن چمدان بیشتر به چشم می‌آید و سروصدا به پا می‌کند.»

 جلسه Kick Off در واقع اولین جلسه رسمی با ذی نفعان پروژه می باشد.این جلسه اصولا با ذی نفعان کلیدی مانند حامی پروژه، مدیریت ارشد و مدیر پروژه برگزار می گردد.در سطح پروژه شما می توانید این جلسه را با اعضای تیم خودتان نیز برگزار نمایید.از آنجا که اصولا همه اعضای تیم جدید هستند، در واقع می تواند اولین جلسه دورهمی نیز باشد.

مطلب زیر به بیان دیدگاه تعدادی از متخصصان حوزه مدیریت پروژه درخصوص عواملی که آینده مدیریت پروژه را شکل می‌دهند، می‌پردازد.ارتقای مدیریت پروژه همواره براساسِ ۱.میزان تقاضا و ۲.فرصت‌های موجود در اقتصاد کلان، تجارت و مسائل اجتماعی بوده است.از همین رو متخصصان مدیریت پروژه به سرعت مهارت‌های جدید را فرا گرفته، مسیرهای نوین را پدید آورده و مسئولیت‌های بیشتری را در جهت هدایت نوآوری و کسب نتایج مطلوب برعهده می‌گیرند. چه چیزی باعث تکامل این حرفه شده و به طبع آن نیازهای کارشناسان مدیریت پروژه در سال ۲۰۲۳ و پس از آن را شکل می‌دهد؟

روشهای حل تعارضات و اختلافات

امروز مقاله ای با نام تکنیک های حل تعارض (Conflict Resolution Techniques) می نویسم و امیدوارم برای شما مفید باشد.در ابتدا دانستن این نکته مهم است که تعارضات و اختلافات یک امر طبیعی و بخشی از زندگی ماست و اگر به درستی مدیریت شوند می توانند باعث ایجاد خلاقیات و فرصت باشند.راه حل مناسب تعارض ها تفاوت بین یک نتیجه مثبت و منفی را آشکار می کند. یک راه حل نامناسب می تواند تاثیر منفی برروی پروژه شما داشته باشد.

چارچوب مدارک PMI - آپدیت 2022

در دنیایی که به طور فزاینده موضوع پروژه در حال رشد می باشد، گواهینامه های حرفه ای PMI تضمین می کند که شما آماده پاسخگویی به خواسته های پروژه ها و کارفرمایان در سراسر جهان هستید.گواهینامه های حرفه ای PMI توسط متخصصان و برای متخصصان بر اساس استانداردهای دقیق و تحقیقات مداوم برای برآوردن نیازهای دنیای واقعی سازمانها  ایجاد شده اند. با داشتن گواهینامه PMI در کنار نام خود، می توانید تقریباً در هر صنعتی، در هر نقطه از جهان و با هر روش مدیریت پروژه کار کنید.

قدرت های مدیر پروژه کدامند؟

مدیر پروژه می تواند قدرت نفوذ به عنوان یک ذینفع برای گرفتن تصمیمات مطلوب را دارا باشد. مدیر پروژه می تواند از راههای مختلفی برروی ذینفعان نفوذ داشته باشد. برای مثال او می تواند آنها را مجبور به پیروی از خود نماید یا اینکه با استفاده از کاریزمای خود آنها را جذب نماید.طبق کتاب راهنمای مدیریت پروژه، مدیر پروژه می تواند 5 نوع از قدرت را داشته باشد: