چارچوب مدارک PMI - آپدیت 2022

در دنیایی که به طور فزاینده موضوع پروژه در حال رشد می باشد، گواهینامه های حرفه ای PMI تضمین می کند که شما آماده پاسخگویی به خواسته های پروژه ها و کارفرمایان در سراسر جهان هستید.گواهینامه های حرفه ای PMI توسط متخصصان و برای متخصصان بر اساس استانداردهای دقیق و تحقیقات مداوم برای برآوردن نیازهای دنیای واقعی سازمانها  ایجاد شده اند. با داشتن گواهینامه PMI در کنار نام خود، می توانید تقریباً در هر صنعتی، در هر نقطه از جهان و با هر روش مدیریت پروژه کار کنید.

قدرت های مدیر پروژه کدامند؟

مدیر پروژه می تواند قدرت نفوذ به عنوان یک ذینفع برای گرفتن تصمیمات مطلوب را دارا باشد. مدیر پروژه می تواند از راههای مختلفی برروی ذینفعان نفوذ داشته باشد. برای مثال او می تواند آنها را مجبور به پیروی از خود نماید یا اینکه با استفاده از کاریزمای خود آنها را جذب نماید.طبق کتاب راهنمای مدیریت پروژه، مدیر پروژه می تواند 5 نوع از قدرت را داشته باشد:

مدیریت پروژه در واقع انجام کارها از طریق افراد دیگر می باشد .به عنوان مدیر پروژه، سعی اصلی شما در اتمام انجام کارهای پروژه است اما مهمترین بخش سازماندهی کارها به دیگران است .منظور از "دیگران " همان ذی نفعان (Stakeholders) می باشد.بر اساس استاندارد مدیریت پروژه (PMBOK) منتشر شده توسط انجمن مدیریت پروژه آمریکا، ذی نفعان در واقع افراد،شرکتها و سازمانهایی هستند که می توانند تاثیر مثبت و منفی در پروژه داشته باشند.

تغییرات جدید آزمون آنلاین PMP

آزمون PMP و استاندارد PMBOK در سال 2021 دستخوش تغییرات بسیاری بود که این تغییرات از دوم ژانویه با معرفی فرمت جدید آزمون PMP شروع و در نهایت اول آگوست با خبر انتشار ویرایش هفتم PMBOK به اوج خود رسید.این دو تغییر در یک سال سبب شد که سوالات فراوانی همراه با نگرانی هایی را برای داوطلبین آزمون PMP ایجاد نماید.

لذا با هدف کمک به این افراد، سعی گردید تا سوالات، ابهامات و دغدغه های داوطلبین را گردآوری و در نهایت تمامی آنها را در قالب دو ویدیو کست ذیل ( ادامه مطالب) پاسخ دهیم. 

 مدل برجستگی برای آنالیز ذینفعان پروژه ( Salience Model to Analyze Project Stakeholders ) .همانطور که می دانید، مدیریت ذی نفعان کار بسیار مهمی برای تکمیل موفقیت آمیز پروژه می باشد.اگر پروژه شما کوچک باشد،شما براحتی می توانید ذینفعان خود را مدیریت کنید اما اگر پروژه شما بزرگ باشد، مدیریت ذینفعان کار آسانی نیست.شما نمی توانید رفتار مشابه با همه ذی نفعان داشته باشید.شما می بایست بدانید که کدامیک از آنها با اهمیت تر و کدامیک کم اهمیت تر هستند. 

شبیه ساز مونت کارلو (Monte Carlo) چیست؟

هنگامی که مدیر پروژه درگیر مدیریت ریسک است باید از شبیه سازی مونت کارلو (Monte Carlo) آگاه باشد. شبیه سازی مونت کارلو یک تکنیک تجزیه و تحلیل است که برای کمیت ریسک از آن استفاده می شود و سطح ریسک های پروژه را در نهایت مشخص می کند.این ابزار یکی از مهم ترین تکنیک در مدیریت ریسک است. با این حال، شما شرح مفصل از این تکنیک در بسیاری از کتاب های آزمون PMP و مرجع نخواهید دید.

 جلسه Kick Off در واقع اولین جلسه رسمی با ذی نفعان پروژه می باشد.این جلسه اصولا با ذی نفعان کلیدی مانند حامی پروژه، مدیریت ارشد و مدیر پروژه برگزار می گردد.در سطح پروژه شما می توانید این جلسه را با اعضای تیم خودتان نیز برگزار نمایید.از آنجا که اصولا همه اعضای تیم جدید هستند، در واقع می تواند اولین جلسه دورهمی نیز باشد.

دوره مرور نکات و تغییرات PMP2021

اگر شما تاکنون دوره مدیریت پروژه PMBOK و یا دوره آمادگی آزمون PMP براساس ویرایش ششم را نگذراندند، این دوره برای شما مفید و کاربردی نمی باشد! این دوره در واقع برای افرادی طراحی شده است که دوره های فوق الذکر را طی نموده ولی به هر دلیل نتوانسته اند در آزمون نهایی PMP شرکت نمایند و تصمیم دارند در کوتاه ترین و بهینه ترین زمان و هزینه ممکن مدرک PMP را اخذ نمایند. 

روشهای حل تعارضات و اختلافات

امروز مقاله ای با نام تکنیک های حل تعارض (Conflict Resolution Techniques) می نویسم و امیدوارم برای شما مفید باشد.در ابتدا دانستن این نکته مهم است که تعارضات و اختلافات یک امر طبیعی و بخشی از زندگی ماست و اگر به درستی مدیریت شوند می توانند باعث ایجاد خلاقیات و فرصت باشند.راه حل مناسب تعارض ها تفاوت بین یک نتیجه مثبت و منفی را آشکار می کند. یک راه حل نامناسب می تواند تاثیر منفی برروی پروژه شما داشته باشد.

ده سوال اسپانسر از مدیر پروژه؟

تجربه نشان داده است که مدیر پروژه می بایست زبان مدیریت را کامل متوجه شود و این موضوع در موفقیت پرژه تاثیر چشمگیری خواهد داشت. شما نیاز دارید که به زبان مدیریت نیز صحبت کنید.این وظیفه شما است و اگر این کار را انجام ندهید.هیچ کسی نمی تواند به شما کمک کند.شما نیاز به آن ندارید که دوست او شوید ولی نیاز دارید که با اسپانسر خوب کار کنید. به آنها احترام بگذارید و آنها به شما احترام بگذارند. 

من 10 سوال که اصولا توسط اسپانسر از شما پرسیده می شود را جمع آوری کرده ام