کاربرد مفاهیم مدیریت پروژه در اجرا و راهبری پروژه های شخصی به عنوان یک "مهارت" برای عموم افراد جامعه روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. این کاربرد با توجه به محدودیت منابع ، پیچیدگی مفروضات ، ریسکها و متغییرهای بعضا غیر قابل پیش بینی روز به روز بیشتر شده و احتمال عدم موفقیت در پیشبرد پروژه های شخصی را افزایش می دهد. شرکت در این دوره کمک خواهد کرد که حداقل الزامات مورد نیاز برای انجام و مدیریت پروژههای شخصی را در عمل تمرین کرده تا بتوانیم آنها را بهتر مدیریت کنیم..

ویژگیهای پروژه های پیچیده

اغلب افراد بر این باورند که پروژه‌های تحقیقاتی، اکثراً پیچیده هستند چراکه اگر بتوانید برای آن‌ها برنامه‌ریزی انجام بدهید دیگر آن‌ها پروژه‌های تحقیقاتی نیستند به‌عبارت‌دیگر پروژه‌های تحقیقاتی غیرقابل‌برنامه‌ریزی هستند و شما دقیقاً هزینه و زمان آن را نمی‌دانید.پیچیدگی می‌تواند بر اساس تعداد تعاملات جهت انجام کار تعریف شود. تعداد زیادی از واحدهای عملیاتی که می‌بایست با یکدیگر در تعامل باشند و درواقع قسمت سخت آن یکپارچه‌سازی آن‌ها هست.این موقعیت به‌مراتب می‌تواند در سازمان‌های چندملیتی و فرهنگی، سخت‌تر باشد.

دوره مرور نکات و تغییرات PMP2021

اگر شما تاکنون دوره مدیریت پروژه PMBOK و یا دوره آمادگی آزمون PMP براساس ویرایش ششم را نگذراندند، این دوره برای شما مفید و کاربردی نمی باشد! این دوره در واقع برای افرادی طراحی شده است که دوره های فوق الذکر را طی نموده ولی به هر دلیل نتوانسته اند در آزمون نهایی PMP شرکت نمایند و تصمیم دارند در کوتاه ترین و بهینه ترین زمان و هزینه ممکن مدرک PMP را اخذ نمایند. 

همه چیز درباره آزمون PMP و مدرک PMP

 براساس آمار گوگل در تاریخ 30 آوریل 2020، جستجو عبارت "آزمون PMP" و" مدرک PMP" در ایران بیش از 560 درصد طی یک سال گذشته افزایش یافته که بدین معناست این مدرک روز به روز بین ایرانیان شناخته تر می شود و عده زیادی تصمیم به گرفتن آن می کنند. طبیعی است انبوهی از سوال‌ها برای این افراد پیش می آید که  به راحتی نمی توانند جواب آن را پیدا کنند. هدف از تهیه این مقاله پاسخ به تمامی این سوالات است. 

وبینار عینک مدیریت پروژه را بپوش!

 وبینار "عینک مدیر پروژه را بپوش" در تاریخ دهم آذرماه 1399 در ساعت 18:00 برگزار می گردد، جهت ثبت اینجا را کلیک نمایید. هدف از برگزاری این وبینار آشنایی با روش ها و تکنیکهای ساده ای می باشد که می تواند به ما در مدیریت پروژه های کوچیک و بزرگ زندگیمون کمک نماید. ادامه مطالب...

ویدیو کست تکمیل فرم PMP Application
متاسفانه از بسیاری داوطلبین شنیده می شود که برخی از افراد و موسسات در ایران، برای تکمیل اپلیکیشن  آزمون PMP مبالغی را از داوطلبین دریافت می کنند. بر خود واجب دانستیم که با راهنمایی گام به گام شما داوطلب گرامی در قالب تهیه یک ویدیوکست، جلوی این کار غیر حرفه ای را بگیریم. این ویدیوکست در دو پارت و بر اساس تغییرات ماه ژوئن 2020 با موضوع باز طراحی اپلیکیشن های آزمونهای PMI تهیه شده است. در پارت اول شما با نحوه عضویت در سایت انجمن مدیریت پروژه آمریکا آشنا می شوید و در پارت دوم گام به گام مراحل تکمیل فرم PMP فرا خواهید گرفت.

ده سوال اسپانسر از مدیر پروژه؟

تجربه نشان داده است که مدیر پروژه می بایست زبان مدیریت را کامل متوجه شود و این موضوع در موفقیت پرژه تاثیر چشمگیری خواهد داشت. شما نیاز دارید که به زبان مدیریت نیز صحبت کنید.این وظیفه شما است و اگر این کار را انجام ندهید.هیچ کسی نمی تواند به شما کمک کند.شما نیاز به آن ندارید که دوست او شوید ولی نیاز دارید که با اسپانسر خوب کار کنید.

به آنها احترام بگذارید و آنها به شما احترام بگذارند. من 10 سوال که اصولا توسط اسپانسر از شما پرسیده می شود را جمع آوری کرده ام که بر حسب تجربه خود به آنها پاسخ می دهم. امیدوارم دانستن آنها بتواند به شما در جهت بهتر اجرا کردن پروژه کمک نماید. 

تعریف فازها و چرخه حیات پروژه

یک پروژه می تواند به فازهای مختلفی تقسیم شود. یک فاز پروژه در واقع مجموعه ای از ارتباطات منطقی فعالیتهای پروژه می باشد که سبب تکمیل شدن یک و یا چند خروجی می شود .فازهای پروژه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که ماهیت کار به جهت انجام ، منحصر به بخشی از پروژه باشد و معمولا ارتباط با خروجی های اصلی پروژه داشته باشد.یک فاز ممکن است تمرکز بر روی برخی از فرآنیدهای موجود در گروههای فرآیندی داشته باشد.

چالشهای مدیر پروژه

در طول چند ده گذشته، شرکتها،  سرمایه، منابع و زمان زیادی را صرف بهبود ظرفیتهای مدیریت پروژهایشان برای بدست آوردن محصولات، خدمات و توسعه کارا، نموده اند. اغلب مدیران عالی در این شرکتها موافق سرمایه گذاری در متدهای مدیریت پروژه، ابزارهایی جهت تأثیر مناسب در برنامه ریزی و اجرای توسعه پروژه ها بودند. به هر حال صحبت در مورد مدیران پروژه و مدیران عالی رتبه سازمانی است که استفاده تنها از روشهای مدیریت پروژه سبب مشکلات بزرگی برای توسعه ظرفیتهای جدید سازمانشان شده است که در ذیل به چند نکته از این نگرانی های اشاره می کنیم:

باز طراحی اپلیکیشن های آزمونهای PMI

در طی سالهای گذشته، چالشی که خیلی از داوطلبین مدرک PMP ، مدرک PgMP ،مدرک PfMP ،مدرک PMI-ACP، مدرک PMI-PBA و سایر مدارک PMI با آن مواجه بودن، تکمیل نمودن فرمهای این مدارک بود که تقریبا پیچیدگی آن زیاد و می بایست زمان بسیاری را برای آن صرف نمود و در برخی موارد احساس میشد که بین صفحات هارمونی وجود ندارد و تعداد صفحات زیاد و غیر کاربردی می باشند.