مقدمه: تحلیل کسب و کار عبارت است از انجام فعالیت های موردنیاز در شناسایی، مدیریت، برنامه ریزی، تحلیل و اعتبارسنجی نیازمندی ای یک سازمان و ارائه راه حل مناسب جهت دستیابی سازمان به اهدف تعیین شده. به عبارت ساده تر تحلیل کسب و کار را می‌توان علم تشریح فرآیندها، مکانیزم‌ها، جریان‌های اطلاعاتی، اهداف و استراتژی‌ها در دنیای کسب و کار دانست که می تواند شامل راه حل های مکانیزه و یا غیر مکانیزه باشد. نیازمندی هایی که بر اثر انجام فرآیندهای یک کسب و کار ارضاء می‌گردند، در این تجزیه و تحلیل مشخص می‌گردند. امروزه تحلیل کسب و کار نقش به سزایی در برنامه‌ریزی استراتژیک، شناخت ریسک‌ها و تبین روش‌ها و راهکارهای نوین در سازمان ها ایفا می‌کند.در طي سالهاي اخير، عنوان و موضوع تحليل کسب و کار رشد مهمي را در پروژه و طرح داشته است. بازار نشان دهنده اين اهميت مي باشد.

درخواست هاي براي مديريت نيازمنديها، ارائه راهکارهاي خلاق جهت حل مشکلات کسب و کار، حل مشکلات فني کسب و کار بسيار زياد شده است و تحليل کسب و کار در واقع تبديل به يکي از مهمترين شايستگي هاي مدير پروژه شده است. انجمن مدريريت پروژه آمريکا (PMI) در تاريخ دوم نوامبر 2015، مدرک حرفه اي تحليلگر کسب و کار را براي متخصيص اين حوزه معرفي نمود. علاوه بر اين مدرک تحليلگر حرفه اي کسب و کار ( (Professional in Business Analysis (PMI-PBA) داراي اعتبار بسيار بالايي در سطح جهان مي باشد و نيازمند ترکيبي از آموزش آناليز کسب و کار، تجربه کاري بر روي پروژه، آزمون اصول آناليز کسب و کار، شيوه ها، ابزارها، و تکنيک ها مي باشد.

محتوی دوره: دوره آمادگی آزمون PBA در قالب یک برنامه آموزشی 32 ساعته (4 جلسه 8 ساعته یا 8 جلسه 4 ساعته) طراحی گردیده است. در این دوره آموزشی شرکت‌کنندگان گام به گام با حوزه‌ های دانشی تحلیل کسب و کار آشنا شده و ابزارها و تکنیک ‌های هر فرآیند و حوزه دانشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در انتهای هر حوزه دانش بیش از 50 تست بررسی و ارائه می شود.

مزاياي کليدي دوره آمادگي آزمون PMI-PBA:

1- تدوين برنامه مطالعاتي و تست زني (رايگان)
2- برگزاري دوره آمادگي آزمون PBA در 4 روز کامل (32 ساعت)  به همراه ارائه بسته آموزشي کامل ( جزوه ، نرم افزار شبيه سازي آزمون ريتا، کتاب ريتا،کتاب تحلیل کسب و کار) 
3- 7 آزمون آنلاين (غير حضوري) PBA در قالب خودآزمايي حوزه هاي فرآيندي (رايگان)
4- برگزاري 4 آزمون آنلاين شبيه سازي جامع PBA (رايگان)
5- مميزي، مشاوره تکميل مدارک و کسب مجوز آزمون (رايگان)
6- تسهيل در عضويت در موسسه ®PMI و ثبت نام در آزمون (هزينه هاي اين بخش مستقل از شهريه دوره مي باشد.) (رايگان)
7- همراهي آنلاين و تلفني مشاور تا روز آزمون (ارائه خدمات مشاوره اي و هدايتي) (رايگان)

 

علی فروزش، مدرس و مشاور در حوزه مديريت پروژه سازماني مي باشد.او جزء 70 نفر ارزياب و مشاور رسمي مدل OPM3 انجمن مديريت پروژه آمريکا در جهان مي باشد .او بيش از 12 سال سابقه کار در حوزه مديريت پروژه سازماني دارد و بيش از 7 سال است که بطور حرفه اي مشغول آموزش و مشاوره در اين حوزه مي باشد.علي فروزش داراي مدارک حرفه اي از جمله مشاوره و ارزيابي مدل بلوغ مديريت پروژه سازماني (PMI-OPM3cc)،مديريت حرفه اي پورتفوليو (PMI-PfMP)، مديريت پروژه حرفه اي (PMI-PMP)،مديريت پروژه چابک (PMI-ACP)،،مدرک مديريت سبد پروژه(Portfolio Manager) از شرکت IBM،مدرک حرفه اي در تحليل کسب و کار (PMI-PBA) می باشد، او بيش از 20 مقاله در کنفرانس هاي داخلي و خارجي ارائه نموده و تا کنون دو کتاب در حوزه مديريت پروژه سازماني منتشر کرده است.او به عنوان اولين و تنها ايراني موفق به برگزاري وب کنفرانس به زبان فارسي و انگليسي در کميته مديريت پروژه سازماني PMI CoP شده است.از ديگر فعاليتهاي آموزشي و علمي او مي توان به *تربيت بيش از 180 مدير حرفه اي پروژه (PMP) *تربيت بيش از 8 مدير حرفه اي طرح و برنامه (PgMP) *تربيت بيش از 2 مدير حرفه اي پورتفولیو (PfMP) و برگزاري بيش از 200 دوره آموزشي مديريت پروژه سازماني اشاره نمود.جهت اطلاعات بیشتر به سایت رسمی علی فروزش مراجعه نمایید.