همه چیز درباره آزمون PMI-ACP و مدرک PMI-ACP

 

مدرک ®PMI-ACP که مخفف PMI Agile Certified Practitioner می باشد به عنوان یک رویکرد ارزش محور در حوزه مدیریت پروژه بوده که روز به روز بر فراگیری آن افزوده می شود. اگر در تیم های چابک کار میکنید یا سازمان شما شیوه های چابک را در پیش میگیرد این مدرک انتخاب مناسبی برای شما می باشد. باتوجه به گستره کاربرد و نقش مدیریت پروژه چابک در حوزه های مختلف صنایع، طبیعتاً طیف بیشتری ازعلاقمندان به این مدرک وجود خواهد داشت. از آنجا که این مدرک روز به روز بین ایرانیان شناخته تر می شود و عده زیادی تصمیم به گرفتن آن میکنند طبیعی است انبوهی از سوال ها برای این افراد پیش می آورد  که به راحتی نمی توانند جواب آن را پیدا کنند. هدف از تهیه این مقاله پاسخ به تمامی این سوالات است.   

 

 

مدرک ®PMI-ACP که مخفف PMI Agile Certified Practitioner می باشد به عنوان یک رویکرد ارزش محور در حوزه مدیریت پروژه بوده که روز به روز بر فراگیری آن افزوده می شود. اگر در تیم های چابک کار میکنید یا سازمان شما شیوه های چابک را در پیش میگیرد این مدرک انتخاب مناسبی برای شما می باشد. باتوجه به گستره کاربرد و نقش مدیریت پروژه چابک در حوزه های مختلف صنایع، طبیعتاً طیف بیشتری ازعلاقمندان به این مدرک وجود خواهد داشت. از آنجا که این مدرک روز به روز بین ایرانیان شناخته تر می شود و عده زیادی تصمیم به گرفتن آن میکنند طبیعی است انبوهی از سوال ها برای این افراد پیش می آورد  که به راحتی نمی توانند جواب آن را پیدا کنند. هدف از تهیه این مقاله پاسخ به تمامی این سوالات است.   

 

تازه ترین اخبار آزمون ®PMI-ACP

 • NEW animated در حال حاضر آزمون PMI-ACP به صورت آنلاین نیز برگزار می گردد.

مدرک ®PMI-ACPچیست؟

  مدرک ®PMI-ACP در واقع شناخته شده ترین مدرک قابل دستیابی توسط مدیران پروژه و سازمان ها جهت مدیریت پروژه های چابک و به کارگیری شیوه های آن در سازمان ها می باشد که توسط موسسه ®PMI آمریکا برگزار می گردد. مدیریت پروژه چابک یک رویکرد ارزش محور در حوزه مدیریت پروژه است که روز به روز بر فراگیری آن افزوده می شود. در این رویکرد، مدیر پروژه به یک قهرمان بی چون و چرای ذینفعان پروژه تبدیل می گردد که تکمیل وظایف کاری را بر اساس اولویت بندی مشخص، با حداکثر کیفیت و در حداقل زمان مدیریت نموده و خروجی های پروژه را در قالب ارزش مورد نظر مشتریان پروژه به آنان تحویل می دهد. مدیریت پروژه چابک به دنبال کاستن از پیچیدگی های پروژه (علی الخصوص در پروژه های صنعت نرم افزار، تلکام، نانو و به صورت عام پروژه های فرافن یا Hi-Tech) می باشد و از طریق شکست پروژه های بزرگ به بیشترین تعداد سیکل های کاری و تحویل خروجی های بلادرنگ شیوه ای جدید از تولید محصولات و ارائه خدمات را پیش پای سازمان ها قرار داده است. 

 

پیش نیازهای شرکت در آزمون ®PMI-ACP

 

شرایط تحصیلی و تجارب پیش نیاز جهت شرکت در آزمون®PMI-ACP:

دارندگان مدرک لیسانس : 8 ماه تجربه در تیم های Agile و 35 ساعت دوره آموزشی Agile

دارندگان مدرک دیپلم:

12 ماه تجربه شغلی در تیم پروژه ( کسب شده در 5 سال اخیر )

8 ماه فعالیت در تیم های پروژه با رویکرد Agile (کسب شده در 3 سال اخیر)  که اضافه بر 12 ماه تجربه ذکر شده می باشد

21 ساعت دوره آموزشی در شیوه های Agile 

 

فرآیند ثبت نام در آزمون ®PMI-ACP 

 •  - در ابتدا، با مطالعه هندبوک موسسه PMI درباره آزمون PMI-ACP، دارا بودن حداقل شرایط لازم برای آزمون را بررسی نمائید.

- تکمیل فرم Application آزمون PMI-ACP (از زمان شروع، 90 روز فرصت جهت تکمیل فرم خواهید داشت.)

در تکمیل فرم Application ، شما می بایست جزئیات سابقه کاری در پروژه های Agile را به نحوی تکمیل نمایید تا حداقل زمان های اعلام شده در بخش پیش نیازها محقق شود.

علاوه بر مشخص نمودن نام پروژه، مدت زمان، نام شرکت، نقش شما (Role)، اسپانسر/مدیران/ناظران و ...، باید جزئیات پروژه در قالب حدود 1000 کاراکتر بیان گردد.

پس از تکمیل فرم Application، آن را نهایی و Submit میکنید که طبق اعلام PMI، طی 10 روز نتیجه بررسی اولیه فرم Application جهت ادامه فرآیند ثبت نام و پرداخت وجه آزمون اعلام خواهد شد.

- ممکن است پس از Submit فرم Application و پیش از اعلام پرداخت وجه آزمون، مطابق با رویه کلی PMI، به صورت تصادفی برای فرآیند ممیزی انتخاب شوید که در این صورت باید مدارک لازم را در مدت زمان 90 روزه تهیه و ارسال نمائید. ( جزئیات این فرآیند در ادامه توضیح داده شده است ). پس از پایان فرآیند ممیزی و تائید مدارک شما، پیامی مبنی بر پرداخت وجه برای شما ارسال خواهد شد.

- پس از پرداخت وجه آزمون، تا یکسال مجاز خواهید بود نسبت به تعیین نحوه برگزاری آزمون (حضوری/آنلاین)، زمان و مکان آن اقدام نمائید.

فرآیند ممیزی و اقدامات لازم

در فرآیند اخذ مدرک PMI-ACP، پس از تکمیل و ثبت فرم Application، ممکن است اطلاعات شما برای ممیزی انتخاب گردد. اشاره به این نکته ضروری است که انتخاب افراد توسط PMI برای ممیزی، فارغ از ملیت، کشور، میزان تجربه، نوع تحصیلات یا هر عامل دیگری است و کاملاً به صورت تصادفی می باشد. طبق برخی اظهار نظر ها و حسب تجربه، حدود 10 درصد Application ها برای ممیزی انتخاب می شوند.

در صورت انتخاب افراد برای ممیزی که از طریق ایمیل به آنها اعلام می شود، لازم است مدارک زیر تهیه و ارسال گردند :
1- کپی مدرک تحصیلی ( دیپلم یا لیسانس) بر اساس نوع مدرک اظهار شده در فرم Application
2- تائیدیه سوابق حرفه ای و شغلی که در بخش تجربه کاری Application اظهار شده است .
می بایست حداکثر طی 90 روز، مدارک مذکور جمع آوری و از طریق پست DHL به آدرس ذیل ارسال گردند:

PMI
Attn: Certification Audit
14 Campus Blvd.
Newtown Square, PA 19073-3299 USA

نکته حائز اهمیت در خصوص ارسال مدارک، توجه به فرصت 90 روزه با احتساب پست و مدت زمان لازم جهت رسیدن مدارک به PMI است.
پس از دریافت مدارک توسط PMI، بررسی طی 5 الی 7 روز کاری انجام خواهد شد و تا زمان اعلام نتیجه قادر به ادامه روند ثبت نام نخواهید بود.  توصیه اکید میگردد همه مدارک در یک پاکت نامه و در یک نوبت ارسال گردند، در غیر اینصورت میتواند منجر به تاخیر در  روند بررسی و ممیزی مدارک گردد.
پس از تکمیل موفقیت آمیز ممیزی، دوره یکساله واجد شرایط بودن شما جهت حضور در جلسه آزمون آغاز خواهد شد.

اگر بنابر هر دلیلی موارد فوق رعایت نشود یا مدارک در بازه زمانی اشاره شده ارسال نگردند، فرآیند ممیزی ناقص بوده و مطابق با قوانین PMI، منجر به تعلیق یکساله برای دریافت هرکدام از مدارک PMI خواهد شد.

جهت استفاده از خدمات مرکز توسعه و آموزش افق در فرآیند ممیزی، میتوانید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید

هزینه ثبت نام در آزمون ®PMI-ACP

هزینه ثبت نام در آزمون PMI-ACP یا آزمون مجدد در صورت عدم موفقیت، وابسته به نوع عضویت شما در سایت PMI می باشد. ثبت نام در سایت PMI برای همه رایگان بوده ولی جهت برخورداری از تخفیف در آزمون ها، دسترسی به برخی آموزش ها، استاندارد ها و تمدید مدرک PMI-ACP، میتوان با پرداخت 139 دلار نوع عضویت را تغییر داد. هزینه های ثبت نام مطابق با آخرین اعلام موسسه PMI مطابق با جدول ذیل است : 

PgMP application fee

فرآیند انتخاب زمان و محل آزمون ®PMI-ACP

پیش نیاز انتخاب محل و زمان آزمون، انجام فرآیند ممیزی ( در صورت انتخاب به صورت تصادفی ) و پرداخت هزینه آزمون است که متقابلاً کدی از طریق موسسه PMI به نام Eligibility ID جهت ادامه روند ارسال می شود.
در حال حاضر آزمون PMI-ACP، به دو روش آنلاین یا حضوری در مراکز آزمون Pearson VUE برگزار میگردد.

تعیین زمان و مکان آزمون :
پس از ورود به سایت PMI.org شده و در بخش myPMI وارد قسمت Review application status شده و با کلیک بر روی Schedule exam، به صفحه تعیین زمان آزمون در وبسایت Pearson VUE هدایت می شوید. آزمون شما در بخش Pre-approved exam جهت ادامه فرآیند قابل مشاهده خواهد بود.

پس از آن نوبت به انتخاب شیوه برگزاری آزمون به صورت آنلاین یا حضوری در مرکز آزمون خواهد بود.

1- آزمون به شیوه آنلاین، از طریق کلیک بر روی Schedule this exam، میتوانید تاریخ آزمون خود را در روزهای سه شنبه تا شنبه هر هفته و پس از آن زمان مورد نظر انتخاب نمائید.  توجه داشته باشید که در این شیوه آزمون، نیازی به تعیین مکان آزمون نمی باشد. در نهایت پس از مرور جزئیات آزمون و تائید آنها، Proceed to checkout و Submit order را انتخاب می کنید. تائید تاریخ و زمان آزمون شما از طریق موسسه Pearson VUE برای شما ایمیل خواهد شد.

2- آزمون به شیوه حضوری در یکی از مراکز Pearson VUE، پس از مرور Testing policies، بر روی Schedule this exam کلیک کرده و پس از تعیین محل مورد نظر آزمون ، نوبت به تعیین تاریخ و زمان آزمون می رسد. در نهایت پس از مرور جزئیات آزمون و تائید آنها، Proceed to checkout و Submit order را انتخاب می کنید. تائید محل، تاریخ و ساعت آزمون شما از طریق موسسه Pearson VUE برای شما ایمیل خواهد شد.

نکته قابل توجه در این روش که می بایست توسط شما مورد توجه قرار گیرد، محدودیت محل، تاریخ و ساعت آزمون است چرا که ممکن است پیش از شما، توسط فردی دیگر رزرو شده باشد.

فاکتور های شکست و موفقیت در آزمون ®PMI-ACP

در مسیر اخذ مدرک PMI-ACP، عواملی وجود دارند که نقش بسزایی در موفقیت یا شکست در آزمون دارند.

با شناخت عوامل اصلی موفقیت و شکست در مسیر اخذ مدرک PMI-ACP، می توانید احتمال موفقیت خود در این آزمون را افزایش دهید.

مهمترین عوامل عبارتند از:

 • حضور در دوره آموزشی آمادگی آزمون PMI-ACP: یکی از فاکتورهای مهم موفقیت در این آزمون، تسلط کامل بر چارچوب ها، متدها و تکنیک های مربوطه می باشد که تجربه ثابت نموده باتوجه به ساختار سوالات و آزمون، فراگیری آن بدون استفاده ازیک مدرس و راهنمای خبره دشوار خواهد بود. شاید برخی افراد با هدف صرفه جویی در هزینه ها، در دوره های آموزشی شرکت ننمایند ولی متقابلا احتمال عدم موفقیت در آزمون و تحمیل هزینه های بسیار برای آزمون مجدد را به میزان زیادی افزایش خواهد داد. 
 • وجود برنامه مطالعاتی و زمان بندی مناسب: برخی افراد مطالعات و یادگیری خود را بدون برنامه ریزی آغاز می نمایند که نتیجه ای جز طولانی شدن زمان آماده سازی برای آزمون و ایجاد وقفه های زمانی بلند مدت نخواهد داشت. هرگز فراموش نکنید طولانی شدن این زمان علاوه بر احتمال تغییر مباحث و شرایط آزمون، شما را از کسب این مدرک دور خواهد نمود.

این جمله را بخاطر بسپارید؛ عدم برنامه ریزی به معنای برنامه ریزی برای شکست است!

 • استفاده از منابع رایگان موجود در اینترنت: یکی از اشتباهات رایج در مطالعه آزمون PMI-ACP، استفاده از منابع آموزشی رایگان است. ما مخالف منابع آموزشی رایگان نیستیم ولی منابع صحیح و قابل اعتماد. قابل پیش بینی است که بسیاری از این منابع منطبق با آخرین تغییرات و جزئیات در آزمون نباشند و به دلیل وجود منابع آموزشی بسیار زیاد درسطح اینترنت، استفاده از آنها موجب سردرگمی بیشتر افراد می گردد. این مسئله در خصوص دسترسی به بانک سوالات معتبر نیز مطرح است. بر خلاف تصور برخی افراد، سوالات مناسب یعنی سوالات دشوار! در حالیکه یک بانک سوال مناسب علاوه بر لزوم تطبیق با جزئی ترین نکات، مطالب و تغییرات آزمون، باید تمام مؤلفه های سوالات آزمون PMI-ACP را رعایت نماید. عدم توجه به این نکته، احتمال قبولی افراد را بسیار کم خواهد نمود.
 • حل تست های فراوان: همانطور که اشاره شد دسترسی به نمونه سوالات معتبر آزمون نقش بسزایی در قبولی افراد دارد و می بایست با یک برنامه ریزی مناسب، در آزمون های شبیه سازی شده با فراوانی زیاد سوالات در همه دامین های آزمون ACP، معلومات خود را ارزیابی نمود. پیشنهاد ما، پاسخ بانک سوالات در قالب 7 دامین مطابق با آزمون ACP و چندین آزمون نهایی و جامع است تا حداکثر آمادگی لازم کسب گردد.
 • تسلط بر مفاهیم آزمون PMI-ACP: مؤسسه PMI برخلاف سایر مدارک خود، استاندارد جداگانه ای را برای این آزمون معرفی ننموده و آزمون متشکل از همه چارچوب ها و متد ها می باشد که نیازمند تسلط افراد بر همه متد ها و تکنیک های مربوطه می باشد و همین موضوع، این آزمون را دشوار نموده است. به همین دلیل است که آشنایی با اجایل و فعالیت در محیط هایی که با اجایل سر و کار دارند به عنوان پیش نیازهای این آزمون معرفی شده اند.

  مطالعه کامل سوالات در جلسه آزمون: برخی افراد جهت مدیریت زمان در هنگام آزمون، فقط بخشی از سوال یا گزینه های آن را مطالعه می کنند که تنها باعث افزایش احتمال انتخاب گزینه اشتباه خواهد شد. نحوه صحیح پاسخ به سوالات در روز آزمون حاوی نکاتی است که تمرین زیاد و انجام تست های شبیه سازی شده، مهارت فردی شما را در پاسخ به سوالات افزایش خواهد داد.

 • انتخاب پاسخ صحیح تنها بر اساس اطلاعات سوال: برای پاسخ به هر سوال تنها به فرضیات و شرایط تشریح شده در سوال توجه داشته باشید و سعی در تطبیق آن با فرضیات ذهنی یا محیط کاری و حرفه ای خود نداشته باشید.
 • مطالعه کامل همه گزینه ها: همواره توصیه میگردد برای پاسخ به سوالات همه گزینه های مطرح شده در سوال را مطالعه نموده و با مشاهده یک یا دو گزینه به صورت هیجانی نسبت به انتخاب گزینه اقدام ننمائید.
 • عدم توجه به اطلاعات اضافی و گمراه کننده در سوال: در برخی سوالات آزمون شاهد هستیم که پرسش اصلی بین حجم زیادی از اطلاعات به ظاهر مرتبط مطرح میگردد که تنها با تمرین زیاد و مواجهه با چنین سوالاتی در دوره آمادگی برای آزمون میتوان با صرف کمترین زمان آنها را پاسخ داد.
 • پاسخ به 120 سوال آزمون: در دوران آمادگی آزمون با تمرین زیاد، تعیین استراتژی مناسب جهت مدیریت زمان و ایجاد شرایط آزمون برای خود در تست های ارزیابی نهایی باید به مهارت لازم برای پاسخ به 120 سوال طی 3 ساعت زمان آزمون دست یابید.
 • توانایی شما در زبان انگلیسی: شاید این سوال برای شما ایجاد گردد که آیا برای پاسخ به سوالات آزمون نیاز به برخورداری از سطح بالای زبان انگلیسی یا نمره زبان است ؟ پاسخ خیر است. نیاز به هیچ نمره رسمی زبان ندارید و تنها باید از یک سطح متوسط زبان انگلیسی و بیشتر در محدوده لغات و ادبیات مرتبط با مدیریت پروژه برخوردار باشید. خوشبختانه تجربه ثابت نموده است افراد با سطح پایین زبان انگلیسی به واسطه مطالعه مکرر جزوه های آموزشی و تمرین زیاد تست ها، به مهارت لازم جهت پاسخ به سوالات آزمون دست یافته اند و نگرانی زیادی از این جهت وجود نخواهد داشت.
 • حضور در جلسه آزمون در صورت آمادگی گامل: زمانی می بایست برای شرکت در آزمون اقدام نمود که آمادگی کامل برای آن وجود داشته باشد. معیار آمادگی افراد، ارزیابی آنها بر اساس تست های نهایی مرکز مدیریت پروژه افق است چرا که به نحوی طراحی گردیده اند که با دقت قابل قبولی میتوانند وضعیت آمادگی افراد برای آزمون را مشخص سازند. باتوجه به هزینه هایی که در مسیر اخذ این مدرک متحمل می شوید شایسته است با اولین آزمون، PMI-ACP شوید.

نمونه سوالات و منابع آزمون ®PMI-ACP

مرکز توسعه و آموزش افق سعی نموده با گردآوری و ارائه منابع آموزشی گوناگون از جمله کتاب های رایگان از جمله آمادگی آزمون PMI-ACP و آزمون های شبیه سازی متعدد شما را بی نیاز از هرگونه جستجوی بیشتر در سایت های مختلف نماید. منابع رایگان از جمله دفترچه ECO آزمون PMI-ACP و سایر کتب رایگان از اینجا قابل دسترس است. همچنین  سوالات شبیه سازی شده را میتوانید از فروشگاه سایت تهیه نمائید.   

خدمات افق و تضمین موفقیت شما!

جهت موفقیت در آزمون PMI-ACP و اخذ این مدرک در کوتاهترین زمان و کمترین ریسک، مرکز توسعه و آموزش افق اقدام به طراحی دوره های حضوری آمادگی آزمون PMI-ACP با شرایط ویژه نموده است (مشاهده جزییات) و همچنین آن دسته از افرادی که  خارج از ایران هستند و یا به هر دلیلی محدویت جغرافیایی و زمانی دارند، می توانند در دوره آمادگی آنلاین آزمون PMI-ACP شرکت نمایند (مشاهده جزییات)

ملاحظات قبل و روز آزمون ®PMI-ACP

همانطور که پیش از این اشاره شد برخورداری از استراتژی مناسب جهت پاسخ صحیح به 120 سوال آزمون، یکی از عوامل مهم قبولی می باشد. علاوه بر ضرورت تسلط بر مفاهیم آزمون، آشنایی با شرایط پیش از آزمون و زمان برگزاری آزمون، بسیار ضروری می باشد. به همین جهت تصمیم گرفتیم با تولید چهار فیلم کوتاه با عنوان "ویدیوکست های آزمون PMI-ACP از پایان دوره آموزشی تا روز آزمون PMI-ACP"، تجربیات ده سال کار حرفه ای در این حوزه را در اختیار شما قرار دهیم.( مشاهده فیلم ها)

اتفاقات پیشرو پس از قبولی در آزمون ®PMI-ACP

PMP certificate example در صورت حضور در مرکز آزمون  Pearson VUE و پس از چهار ساعت آزمون و پاسخ به 120 سوال، نتیجه کلی بر روی مانیتور برای شما نمایش داده خواهد شد. امیدواریم برای شما پیغام " تبریک، شما موفق شدید " بر روی مانیتور نمایش داده شود.

سوالات در قالب هفت دامین (Domain)، مورد پرسش واقع می شوند و از آنجا که نتیجه آزمون در قالب معیاری کیفی بیان میگردد میزان درصد پاسخ به سوالات هر دامین نامشخص است، لذا معیار مشخصی برای حداقل تعداد پاسخ های صحیح جهت قبولی در آزمون نمی توان متصور بود اما به صورت غیر رسمی و بر حسب تجربه، برای قبولی در آزمون PMI-ACP، باید به حدود 66 درصد سوالات پاسخ دهید.

پس از آن، پرسنل مرکز آزمون یک پرینت از گزارش آزمون، با امضاء و مهر برجسته در اختیار شما قرار خواهند داد که نشان دهنده عملکرد شما در هر یک از دامین ها است. در نگهداری این مدرک کوشا باشید چرا که چنانچه به هر دلیل پس از موفقیت در آزمون، نام شما در لیست دارندگان PMI-ACP قرار نگرفت، این گزارش تنها مدرک برای مطرح کردن ادعای شما خواهد بود!

از لحظه ای که در آزمون PMI-ACP موفق می شوید می توانید با افتخار کنار نامتان در رزومه یا وبسایت خود از عبارت ®PMI-ACP استفاده نمائید و از همین لحظه دوره سه ساله اعتبار مدرک شما آغاز می گردد.
نام شما ظرف 48 ساعت در لیست دارندگان مدرک PMI-ACP در وبسایت  PMI به آدرس https://certification.pmi.org/registry.aspx جهت هرگونه استعلام قرار خواهد گرفت و مدرک شما نیز طی 6 الی 8 هفته از طریق پست به دست شما خواهد رسید و چنانچه مدرک را از طریق پست دریافت ننمودید به راحتی از طریق وبسایت PMI.org می توانید فایل آن را دانلود و به دفعات از آن پرینت بگیرید.

تجربه شکست قبلی در آزمون و خدمات ویژه افق

چنانچه به هر دلیل پیش از این در آزمون نمره لازم را کسب ننموده اید و اکنون با خدمات افق آشنا شده اید، برای موفقیت در آزمون با ما تماس بگیرید.
اقدامات ما برای موفقیت شما، شامل بررسی کارنامه آزمون، ملاقات حضوری ( یا به صورت ارتباط  تصویری ) جهت مصاحبه آموزشی و بررسی تمام شرایط و اتفاقات پیش از آزمون و روز آزمون، تست ارزیابی میزان تسلط بر روی مفاهیم آزمون PMI-ACP و ارائه برنامه مطالعاتی و اموزشی ویژه به همراه تست های شبیه سازی شده می باشد.

PDU چیست؟

Professional Development Unit (PDU) یا واحد پیشرفت حرفه ای در واقع معیاری است که توسط موسسه PMI برای سنجش میزان توسعه ویژگی های حرفه ای فرد به عنوان بخشی از برنامه CCR (Continuing Certification Requirements) مورد استفاده قرار میگیرد. هر PDU معادل با "یک ساعت فراگیری ساختار یافته" است. در واقع همین معیار PDU است که مدارک PMI را نسبت به بسیاری از مدارک معتبر متمایز ساخته است چرا که دارنده مدرک ملزم به  بروزرسانی دانش و توسعه فردی خود با علم روز است.

جهت تمدید مدرک PMI-ACP هر سه سال یکبار نیاز به جمع آوری 60 PDU برای این مدرک خواهید داشت. 

نحوه اخذ PDU و نحوه تمدید مدرک ®PMI-ACP

پس از آشنایی با مفهوم PDU و الزام آن، یک سوال باقی می ماند. از چه روش هایی می توان PDU کسب نمود ؟

کسب PDU به دو شیوه کلی صورت می پذیرد :

1- PDU های آموزشی : فرصت های یادگیری که به شما امکان افزایش و تقویت مهارت های فنی، رهبری یا مدیریت استراتژیک و کسب و کار را می دهد. حداقل 35 PDU در این زمینه باید کسب نمائید.

2- PDU های حرفه ای : فعالیت هایی که به شما این امکان را می دهد تا دانش و مهارت های خود را به عنوان ابزاری برای همکاری و کمک در ایجاد حرفه و تخصص به اشتراک بگذارید و از آنها استفاده نمائیدPMI Talent triangle.

مثلث استعداد PMI، اشاره به سه دسته مهارت های فنی مدیریت پروژه، رهبری و مدیریت استراتژیک و کسب و کار دارد و به عنوان دارنده مدرک می بایست برای هر مدرک PMI، حداقل های لازم را کسب نمائید که این حداقل ها برای هر مهارت حداقل 8 PDU است. 

مهمترین روش های کسب PDU در بخش آموزش :

 • شرکت در دوره های آموزشی حضوری یا آنلاین
 • حضور در کنفرانس ها یا جلسات تخصصی
 • رسانه های آنلاین یا دیجیتال مانند ویدیو، وبینار یا سایر محتوای دیجیتال آنلاین یا حسب نیاز و تقاضا (On demand) – می توانید از منابعی مانند (وبسایت  Projectmanagement.com ، دوره های آنلاین PMI و موسسه های ارائه دهنده خدمات آموزشی ثبت شده در PMI) استفاده نمائید.
 • مطالعه شخصی در حوزه مدرکی که دارید

مهمترین روش های کسب PDU های مربوط به فعالیت های حرفه ای :

 • فعالیت حرفه ای در زمینه مدرک اخذ شده که در هر دوره سه ساله برای مدرک PMI-ACP حداکثر 8PDU خواهد بود.
 • ایجاد محتوای آموزشی مانند نوشتن کتاب، مقاله یا ایجاد وبینار یا ارائه مطلب
 • سخنرانی و ارائه مطالب در حوزه مدرکی که دارید
 • اشتراک دانش از طریق مربیگری، آموزش و بکارگیری تخصص در زمینه مدرکی که دارید و باعث بهره مندی دیگران از تجربه و دیدگاه شما می شود.

هزینه تمدید مدرک نیز بر اساس نوع عضویت ( رایگان یا عضویت سالانه به مطابق جدول ذیل می باشد )

PMP Renew cost

اخیراً مواردی از سوی دارندگان مدارک PMI جهت تمدید گزارش شده است که نشان میدهد سیاست های اعمال شده توسط PMI برای تمدید، سختگیرانه تر از قبل شده و در مواردی علیرغم اخذ PDU های لازم، به دلیل تاخیر در پرداخت هزینه تمدید، مدرک از سوی PMI تعلیق شده است.

در نظر داشته باشید ممکن است در فرآیند تمدید مدرک، به صورت تصادفی توسط PMI برای فرآیند ممیزی انتخاب شوید که در این حالت از شما درخواست خواهد شد تا مدارک مرتبط با PDU های ادعا شده را ارسال نمائید. بنابراین لازم است حداقل 18 ماه پس از پایان فرآیند CCR مدارک مرتبط با PDU های خود را نگهداری نمائید.