مدیران پروژه اغلب این سوال را می پرسند:چه زمانی به طرح (Program) نیاز داریم ؟تحت چه شرایطی مدیریت طرح (Program Management) مناسب است ؟ تفاوت اجرای چندیدن پروژه بطور همزمان با اجرای طرح چیست ؟از لحاظ ارائه مزایا (Benefit) و یا تولید یک نتیجه هم افزایی، مدیریت طرح می تواند کمک نماید.این امر به خصوص در زمانی که شما پروژه های های وابسته را مدیریت می کنید درست می باشد.فرض می کنیم شما در حال اجرای چهار پروژه بصورت همزمان هستید :پروژه توسعه سخت افزار، پروژه انیمیشن سه بعدی، پروژه طراحی نمای خارجی،و پروژه کنترولر برای کنسول بازی . 

 

 شما در واقع می توانید مدیریت این چهار پروژه را با بصورت جداگانه و با منابع و تکنولوژی به اشتراک گذاشته انجام دهید.اما از دو تا از پروژه ها توسط یک مشتری خواسته شده باشد می بایست یک طرح (Program) داشته باشید. و یا اگر شرکت شما تصمیم داشته باشد که کنسول بازی را برای خودش بسازد --در واقع محصول شما حاصل یکپارچه شدن خروجی هر پروژه می باشد-- شما نیاز به طرح دارید.

دستگاه Take Nintendo's Wii (پلی استشیشن برای بازی)، توسعه کنسول قطعا نیاز به مدیریت هدایت شده طرح و یا حداقل چیزی شبیه به آن را دارد.ساخت این دستگاه نیازمند هماهنگی بین اجزای پشتیبانی، کدهای سیستم، طراحی بیرونی و طراحی سخت افزاری دارد.در واقع برنامه ریزی داستان واره (Story Boards) برای شخصیتها جهت Nintendo-owned licenses برای کمک به راه اندازی کنسول و لایه ها ویرایش زبانهای مختلف  دارد.

البتهطراحی و ساخت هر یک از اجزای تخصصی می بایست از طریق پروژه های خاص صورت پذیرد.با این حال آنها در نهایت بخشی از یک طرح بزرگ می باشندکه همگی آنها برای بوجود آوردن کنسول به هم وابسته هستند .طرح لازم است چرا که برای تحویل به موقع محصول نهایی درجه بالایی از نظارت می بایست استفاده شود.در واقع می بایست مطمئن شد که پروژه طبق برنامه در حال اجرا هستند چراکه تاخیر پروژه می تواند تاثیر بر خروجی نهایی طرح (کنسول بازی) داشته باشد. 

 

 شما چه فکر میکنید؟ چگونه شما می دانید که مدیریت طرح بهترین گزینه است؟