آزمون های آنلاین PMI (از ثبت نام تا شرکت در آزمون)

در حال حاضر PMI اقدام به ارائه سه آزمون CAPM , PMI-ACP و آزمون PMP به صورت آنلاین نموده است. این نوع آزمون نیز مانند سایر آزمونهای PMI، با همکاری مشترک PMI و Pearson VUE اجرا میگردد.منظور از امتحان آنلاین و یا OPT این است که متقاضی می تواند به جای حضور در مراکز آزمون، در خانه یا هر محل دیگر مورد نظر خود و با سیستم کامپیوتر شخصی و یا هر کامپیوتر دیگر واجد شرایط لازم در آزمون ها شرکت نماید.

 لازم به توضیح است برای آزمونهایی که امکان شرکت در آنها از منزل یا محل مورد نظر متقاضی وجود دارد، کلیه مراحل اولیه ثبت نام و تشکیل پرونده و پرداخت هزینه مربوط به آزمون مشابه سایر آزمونهای PMI از طریق حساب کاربری ایجاد شده روی pmi.org صورت می پذیرد.

 یادآوری قوانین آزمون

 • هیچ کس به هیچ عنوان اجازه ورود به محل آزمون شما ( اتاق شما) را ندارد
 • شما اجازه خروج از محل آزمون به هیچ دلیلی ندارید
 • نمی توانید از کاغذ چرک نویس استفاده کنید، نوت بردارید یا صحبت کنید
 • ساعت، موبایل، هدفون را خارج از دسترس قرار دهید
 • غذا، نوشیدنی، و آدامس ممنوع است
 • در آزمون آنلاین PMP، آزمون به دو بخش تقسیم شده است ( برای مثال دویست سوال به دو بخش صد سوالی تقسیم می شود). زمانی که بخش اول را به اتمام رساندید 10 دقیقه استراحت آغاز می شود. توجه داشته باشید بعد از آغاز بریک 10 دقیقه ای اجازه مرور سوالات بخش اول را نخواهید داشت. زمانی که 10 دقیقه استراحت تمام شد شما به بخش دوم و پایانی آزمون باز خواهید گشت. 
 • شرایط مورد نیاز برای انجام آزمون در خانه!

  شرایط مورد بررسی برای انجام آزمون روی کامپیوتر شخصی و در محل مورد نظر به دو دسته اصلی قابل تقسیم است:
  1- شرایط سیستم شامل دوربین (webcam)، میکروفون، و سرعت و پایداری دسترسی به اینترنت(*البته با توجه به شرایط موجود و عدم دسترسی مستقیم به فضاهای مربوط به PMI، لازم است از یک نرم افزار وی پی ان مناسب که ضمن پایداری کمترین آسیب را به سرعت اینترنت برساند استفاده شود.)
  2- شرایط محیطی محل آزمون شامل عدم حضور و یا عبور سایر افراد، نبود هرگونه صدا، کاغذ، کتاب، جزوات، ساعت، گوشی موبایل و ... در نزدیکی میز محل اجرای آزمون. البته لازم به توضیح است در بررسی اولیه تنها موارد مربوط به کامپیوتر چک شده و بررسی محل اجرای آزمون تا پس از نهایی سازی تاریخ آزمون انجام نمی شود.

پس از تایید مدارک و پرداخت هزینه آزمون امکان تعیین زمان آزمون (Scheduling) برای فرد متقاضی ایجاد می شود.از مسیر حساب کاربری در pmi.org  دسترسی به صفحه مربوط به تعیین زمان آزمون وجود دارد. در تصاویری که در ادامه آمده است، مراحل مربوط به تعیین زمان آزمون ملاحظه می شود. لازم به توضیح است همانطور که در تصاویر قابل مشاهده است، این تصاویر مربوط به ثبت نام در آزمون PMI-ACP می باشدو سایر آزمونهای آنلاین نیز همینگونه می باشند.  

 

 

 

انتخاب نوع آزمون

همانطور که در تصویر می بینیم، پس از انتخاب نام آزمون به صفحه ای که در آن دو گزینه مرکز آزمون محلی و در خانه و یا دفتر دارد هدایت می شویم.با انتخاب گزینه "در خانه و یا دفتر" گزینه «Run Pre-Check» ظاهر می گردد. لازم است پیش از هر گونه اقدام بیشتر از سازگاری کامپیوتر مورد نظر با شرایط مورد نیاز برای آزمون اطمینان حاصل کنیم.در ادامه تصاویر مربوط به بررسی کامپیوتر که به صورت خودکار با انتخاب «Run Pre-check» صورت می پذیرد ملاحظه می شود.

پس از اجرای Pre-Check

پس از اجرای بررسی اولیه و در صورت تایید وضعیت کامپیوتر مورد استفاده، در صفحه جدیدی اجرای موفقت آمیز بررسی اعلام شده و همچنین راهنمایی می شود که پس از تعیین زمان آزمون طی ایمیلی مراحل لازم بعدی برای اجرای بررسی کاملتر به شما اعلام خواهد شد. در این صفحه همچنین تاکید می شود که بدون انجام بررسی کامل سیستم امکان اجرای آزمون به صورت OPT را نخواهید داشت.تصویر صفحه مورد اشاره در ادامه قابل مشاهده است.

مطالعه و موافقت با ضوابط آزمون آنلاین

پس از اجرای موفقیت آمیز بررسی اولیه سیستم لازم است ضمن مطالعه دقیق ضوابط برگزاری آزمون آنلاین موافقت خود را با هریک از مفاد با درج علامت تیک در ابتدای هریک اعلام کنید.طبیعتا بدون تایید تک تک مفاد این بخش امکان استفاده از این گزینه و اجرای آزمون در محل مورد نظر خود را نخواهید داشت. با دسترسی به این وب سایت و علامتگذاری این مورد، موافقت خود را با سیاست استفاده از کوکیها برای پشتیبانی بهبود تجربه اینترنتی تایید کرده و می پذیرید که تامین کننده نرم افزار آزمون سیاستهای احتمالا متفاوت خاص خود را داشته باشد.با ارائه اطلاعات شخصی خود، همانطور که در این ضوابط اعلام شده است، با هدف ثبت نام برای اخذ گواهینامه علمی و یا آزمون پذیرش دانشگاهی، شما موافقت خود را برای ضبط صدا و تصویر چهره، میز و محیط کار خود با هدف تست کیفیت و امنیت و یکپارچگی فرایند آزمون اعلام می دارید و همچنین مجوز پردازش اطلاعات و داده های آزمون را به پیرسون داده و همچنین اجازه ارسال و انتقال این اطلاعات به هاب سرور پیرسون که در ایالات متحده قراردارد را صادر می نمایید. از آنجا که امکان وجود شخص ثالث به منظور پردازش اطلاعات و جود دارد که امکان دارد خارج از اتحادیه اروپا باشند، الیته پیرسون توافقات لازم را با طرفین همکار برقرار خواهد کرد که از یکپارچگی و محرمانگی اطلاعات شما و داده های آزمون اطمینان حاصل شود.

با انتخاب انجام آزمون از طریق قابلیت نظارت، که با توجه به وجود روشهای دیگر برای انجام آزمون، اجباری هم در آن نیست، شما در طی زمان آزمون به صورت برخط مانیتور شده و چهره، صدا و میز و محل کار شما تصویربرداری و صدابرداری خواهد شد. شما میدانید و اذعان می دارید که حق هرگونه استفاده از حریم خصوصی را در این زمینه در محل و در زمان آزمون از خود صلب نموده اید و در این زمینه هیچگونه ادعایی نخواهید داشت. شما می پذیرید که هرگونه عمل نامناسب و خطا مشاهده شده در فضای تمتحان به تشخیص پیرسون و یا ناظر به PMI و سایر مقامات دولتی ذیربط شامل و نه محدود به مراجع قضایی گزارش خواهد شد.

شما می پذیرید که حضور هرگونه شخص ثالث در محل آزمون شما به صورتی که قابل روئیت باشد و یا نباشد، صدای ایشان به هر شکل شنیده شود چه به صورت فیزیکی از طریق حرکت و ایجاد سر و صدا و یا هرگونه صدای صرفنظر از اینکه در زمان آزمون در محل فعلی شما حضور دارند یا خیر، آزمون متوقف شده و شما هیچ امتیازی دریافت نخواهید کرد و در صورتی که آزمون شما انجام شده و امتیاز خود را دریافت نموده باشید نیز امتیاز از درجه اعبار ساقط شده و باطل می گردد. همچنین می پذیرید که اگر آزمون به این دلیل و یا هر دلیل دیگر از سوی ناظر متوقف شود امکان استرداد وجه آزمون و یا اعبار مربوطه در وچر را نخواهید داشت.

تصویر صفحه مربوط به موافقت با ضوابط آزمون آنلاین در ادامه آمده است.

پس از موافقت با ضوابط آزمون، زبان مورد نظر برای آزمون را از میان زبانهای «عربی؛ انگلیسی؛ ژاپنی؛ کره ای؛ پرتغالی-برزیلی؛ اسپانیایی-مدرن» انتخاب میکنیم.

 

 

 

انتخاب زمان آزمون

پس از مرور انتخابهای مربوط به آزمون و زمان به تقویم زمانهای موجود هدایت شده و می توانیم زمان مورد نظر را انتخاب نماییم.پس از انتخاب زمان مورد نظر یک بار دیگر انتخابهای انجام شده برای مرور و احتمالا ویرایش در اختیار قرار میگیرد که در صورت تایید، سفارش خود را ثبت و ارسال می نماییم.تصاویر مربوطه در ادامه آمده است.

 

 

دریافت ایمیل تاییدیه

پس از ثبت موفق سفارش، اعلانهای زیر را در صفحه تاییدیه رزرو زمان امتحان می بینیم:

با موفقیت رزرو انجام شده است.حتما بررسی کامل سیستم توسط واجد ناظر را قبل از آزمون انجام دهیم.ایمیل تاییدیه برای ما ارسال شده است.صفحه مورد اشاره و تصویر نمونه ایمیل را در ادامه می بینیم.

Testing the System – OnVue

در ایمیل دریافتی از مرکز آزمون لینک تست سیستم ارسال شده است. با کلیک بر روی لینک صفحه جدیدی در browser باز می­شود که در آن یک کد دسترسی منحصر بفرد و یک مسیر دانلود نرم افزار تست وجود دارد. همچنین در همین صفحه با علامت می توانیم مشخص کنیم که با کامپیوتر مورد نظر و در محل مورد نظر برای اجرای آزمون تست سیستم را انجام می دهیم.تصویر صفحه مورد اشاره در ادامه آمده است.

پس از دانلود نرم افزار تست لازم است با انتخاب گزینه Run آن را اجرا کنیم. با اجرای نرم افزار OnVue صفحه نرم افزار باز می شود که برای اجرای آن لازم است کد منحصر به فرد را در آن وارد کنیم. همچنین می توانیم شماره تلفن را در این صفحه برای تماس احتمالی وارد کنیم. هرچند گزینه عدم دسترسی به تلفن در حال حاضر نیز در این صفحه وجود دارد.تصاویر اشاره شده را در ادامه می بینید:

پس از ورود اطلاعات به صفحه اول تست سیستم هدایت می شویم که در آن فرایند تست سیستم به صورت شماتیک نشان داده شده است که شامل مراحل زیر است:

سیستم چک

عکس از چهره

عکس از کارت شناسایی

عکس از فضای مورد نظر برای آزمون

بخش اول فرایند کاملا مشابه بررسی اولیه سیستم، وضعیت webcam، میکروفون و سرعت اینترنت تست می شود و پس از تایید این سه مورد وارد گامهای تکمیلی فرایند سیستم چک (مراحل 2 تا 4 بالا) می شویم.

همانطور که در تصاویر ذیل ملاحظه میکنید نرم افزار به خوبی در هر مرحله شما را برای انجام گامهای لازم راهنمایی می کند.

 

پس از بررسی اولیه برای گرفتن عکس از چهره هم میتوانیم از webcam کامپیوتر استفاده کنیم و هم گزینه استفاده از گوشی موبایل به راحتی در دسترس است.* وجود گزینه عکس برداری با گوشی تلفن همراه ارتباطی با اعلام عدم دسترسی به تلفن در صفحه نخست نرم افزار تست OnVue ندارد. همانطور که تصویر مشخص است برای استفاده از گزینه گوشی تلفن همراه لازم است ابتدا روی گوشی تلفن همراه یک صفحه browser بازکرده و url مشخص شده را در آن تایپ کنیم تا به صفحه مربوطه برای انجام مراحل بعدی روی گوشی موبایل هدایت شویم. البته گزینه ارسال پیام متنی برای گوشی هم گزینه دیگری برای انتقال مراحل بعدی به گوشی همراه است. با ورود url و هدایت به ادامه مراحل بررسی روی گوشی تلفن همراه مراحل را طبق راهنمایی ارائه شده انجام می دهیم. تصاویر مربوطه در ادامه آمده است:

عکس از چهره

عکس از پاسپورت یا پشت و روی گواهینامه

عکس از چهار جهت میز کار به صورتی که راهنمایی شده

لازم به توضیح است در هر مرحله پس از گرفتن عکس میتوانیم آن را نهایی کنیم یا مجدد تلاش کنیم تا عکس بهتری بگیریم. در خصوص عکس از فضا و میز کار قبل از ورود به صفحه مربط به عکس گرفتن ملاحظات مربوطه را بر شمرده است از جمله اینکه هیچگونه کاغذ، کتاب، دفترچه، تخته، تلفن، پرینتر، موبایل، خوراکی و ... نباید در دسترس باشد.پس از اینکه کلیه عکسهای لازم گرفته و بارگذاری و تایید شد پیامی روی گوشی تلفن همراه می خواهد که به گامپیوتر باز گشته و صفحه را refresh کنیم. در این مرحله بررسی سیستم با موفقیت تمام شده است و به عنوان گام آخر لازم است در فضای آزمون آنلاین یک آزمون آزمایشی با یک سوال انجام دهیم. تصویر صفحات مربوط به خاتمه تست و ملاحظات پیش از انجام آزمون آزمایشی در ادامه آمده است:

 

Launch Sample Exam

این آزمون آزمایشی در single browser خاص آزمون انجام می شود. تصاویر مربوطه در ادامه آمده است.

 

 

 

 

 

 

با انجام موفقیت آمیز آزمون آزمایشی تست سیستم به پایان میرسد و صفحه آخر اعلام می کند که می توانیم در آزمون شرکت کنیم.

در زمان آزمون اصلی نیز لازم است کلیه مراحل تست سیستم را انجام دهیم بهمین خاطر ضروری است نیم ساعت پیش از زمان آزمون به صفحه آزمون مراجعه کرده و فرایند پذیرش شامل تست سیستم و مطالعه دستورالعمل امتحان و نحوه کار با صفحه سوالات را انجام دهیم.

شرکت در آزمون اصلی

در روز آزمون، همانطور که پیش از این اشاره شد لازم است نیم ساعت زودتر به داشبورد شخصی در وبسایت پیرسون مراجعه کرده و با رفتن به صفحه آزمون ثبت نام شده و انتخاب گزینه Begin Exam مراحل پذیرش را آغاز کنیم.

آغاز مراحل پذیرش دقیقا مشابه تست سیستم است که به تفصیل قبلا شرح داده شد.

بعد از تست سیستم وارد فضای single browser خاص امتحام می شویم. ابتدا لازم است قوانین آزمون آنلاین را مجددا مرور کرده و با آن موافقت کنیم.

در این لحظه یک صفحه که طی آن تصویر و صدای فضای آزمون به صورت آنلاین پایش و ضبط می شود در بالا صفحه ظاهر شده و تا پاسان جلسه امتحان کلیه صداها و تصاویر را طی موافقتنامه ثبت و ضبط میکند.

در همین صفحه گزینه چت کردن وجود دارد که در صورت لزوم می توان با ناظر از آن طریق صحبت کرد و یا ناظر از آن طریق با شما ارتباط بر قرار می کند.

سپس می توانیم tutorial فضای امتحانی را مطالعه کنیم و یا مستقیما به سراغ سوالات امتحان رفته و آزمون را رسما آغاز کنیم.

فضای آزمون

در هر صفحه یک سوال و گزینه های مربوطه می بینیم. می توانیم سوال را پاسخ دهیم و یا به سوالات بعد رفته و بعدا به آن سوال باز گردیم. در بالای صفحه سمت راست می توانیم با علامت پرچم هر سوال را برای مرور بعدی نشانه گذاری کنیم.

پایین صفحه سمت چپ گزینه review وجود دارد که سوالات پاسخ داده شده، بدون پاسخ، و علامتگذاری شده در آن مشخص و شمارش شده است.

در فضای review میتوانیم انتخاب کنیم که:

فقط سوالات بدون پاسخ را مرور کنیم،

سوالات علامتگذاری شده را مرور کنیم،

سوالات بدون پاسخ و سوالات علامت گذاری شده رو مرور کنیم

همه سوالات رو مرور کنیم

زمان باقی مانده از آزمون نیز به صورت معکوس در منتها الیه بالا سمت راست قابل مشاهده است.

پس از خاتمه آزمون می توانیم جلسه را خاتمه دهیم و یا به صورت خودکار با اتمام زمان آزمون جلسه خود به خود خاتمه می یابد.بلافاصله پس از اتمام آزمون نتیجه از در صفحه پایانی اعلام می شود و از فرد خواسته می شود در نظرسنجی در خصوص تجربه آزمون ابتدا در وب سایت PMI و سپس پیرسون شرکت نماید. با اتمام نظرسنجیها جلسه آزمون رسما خاتمه یافته و از فرد خواسته می شود صفحه browser را ببندد.