اجایل ،عنوانی است که در حوزه مدیریت پروژه در حال رشد و توسعه می باشد .تحقیقات نشان داده است که مدیران پروژه بطور قابل توجه ای از تکنیکهای اجایل برای موفقیت پروژه خود استفاده می کنند. مدرک (PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACPنشان دهنده مهارتهای فردی در استفاده از راهکارهای اجایل در پروژه ها می باشد .انجمن مدیریت پروژه آمریکا برای توسعه مدارک حرفه ایی در راستای راهکارهای برتر صنایع ، تصمیم به آنالیز شغلها نمود .

 

نتیجه این آنالیز سطوح اهمیت هریک از وظایف ،ابزارها ، تکنیکها ، دانش و مهارت مورد نیاز برای استفاده از اصول و راهکارهای اجایل در مدیریت پروژه را مشخص نمود.آزمون برای مدرک PMI-ACP بخش حیاتی این موضوع است که کمک می کند تا از تحقق موارد فوق الذکر مطلع شویم. این مدرک طراحی شده است برای :

•نشان دادن به صاحبان کار که دارنده این مدرک در بکارگیری اصول اجایل حرفه ای می باشد.
•بالا بردن تنوع حرفه ای گری شرکت کنندگان هم در بخش ابزار مدیریت پروژه و هم در بخش تکنیکهای مدیریت پروژه
مراحل اخذ مدرک PMI-ACP
1.شایستگی اولیه
برای شرکت در آزمون PMI-ACP می بایست حداقل مدرک دیپلم و همچنین 2000 ساعت (12 ماه) در پنج سال اخیر تجربه عمومی پروژه داشته باشید .علاوه بر آن می بایست در سه سال اخیر 1500 ساعت تجربه با تیمهای پروژه که از متدولوژی اجایل استفاده می کنند را نیز داشته باشید و در نهایت می بایست در دروه آموزشی مرتبط با موضوع مدیریت پروژه چابک شرکت کنید .این دوره می بایست حداقل 21 ساعت باشد.
2.تکمیل فرم آنلاین
این فرم در واقع مشخصات کاری ، تحصیلی ،حرفه ای ، آموزشی و غیره را از شما می خواهد. شما می بایست حداکثر در بازه زمانی 3 ماهه این فرم را تکمیل نمائید.
3.بررسی فرم
حداکثر 10 روز کاری پس از ثبت فرم توسط شما ، طول می کشد تا انجمن مدیریت پروژه آمریکا به شما اعلام کند که آیا شما شایستگی لازم برای شرکت در آزمون را دارید
4.پرداخت وجه آزمون
برای شرکت در آزمون اگر چنانچه شما عضو انجمن مدیریت پروژه باشید ،می بایست مبلغ 435 دلار و در صورت عدم عضویت ، 495 دلار بصورت آنلاین (توسط کارت های اعتباری ویزا ، مستر و یا آمریکن) واریز نمائید.
اگر چنانچه در آزمون اول موفق نشدید می توانید تا دوبار دیگر اقدام کنید (اگر بار سوم هم قبول نشدید به مدت یکسال حق شرکت در این آزمون را ندارید و بعد از گذشت یکسال دوباره باید اقدام کنید. )مبلغ شرکت مجدد در آزمون برای اعضای انجمن مدیریت پروژه ، 335دلار و برای غیر اعضا 395 دلار می باشد.
5.ممیزی
پس از پرداخت وجه ،ممکن است در همان لحظه انجمن مدیریت پروژه ، فرم شما را مسدود و اقدام به ممیزی نماید که بر اساس نامه ای که برای شما ارسال می گردد ، می بایست مدارک مورد نیاز رابه آدرس پستی انجمن DHL نمائید .فرآیند ارسال و بررسی مدارک تقریبا 7 روز کاری طول می کشد.
6.اطلاعات آزمون
آزمون PMI-ACP شامل 120 سوال 4 گزینه ای می باشد که تعداد 100 سوال داراری امتیاز است و تعداد 20 سوال امتیازی ندارد (در طول آزمون این 20 سوال قابل تشخیص نمی باشد) .مدت زمان آزمون ، 3 ساعت می باشد .در صورتی که نیاز به استراحت داشته باشد زمان متوقف نمی شود و در واقع از زمان آزمون خود استفاده می نمائید.
7.زمانبندی آزمون
پس از انجام مراحل فوق الذکر ، شما می بایست به آدرس اینترنتی دیل مراجعه نموده و کشور ، شهر ، تاریخ و ساعت آزمون خود را مشخص نماید.متاسفانه مرکز آزمونی در ایران وجود ندارد و می بایست به کشورهای مجاور (امارات ، ترکیه ، ارمنستان و غیره) سفر کنید .حتما توجه داشته باشید که با دقت تاریخ را مشخص کنید چراکه برای تغییر تاریخ آزمون می بایست مبلغ 70 دلار پرداخت نمائید.