مراحل تکمیل PMI-PBA Application Formمرحله اول : ثبت نام در سایت PMI
1- در ابتدا وارد سایت www.PMI.org شوید 
2-گوشه سمت راست صفحه گزینه Login/Register را انتخاب کنید 
3-در بخش New User ، روی دکمه Creat a Account کلیک نمائید.
4- در فرم PMI.Org Registration کلیه اطلاعات اولیه خود را وارد نمائید. (نام و نام خانوادگی را دقیقا همان چیزی که برروی پاسپورت شما هست را وارد کنید.)


5- دکمه Submit را کلیک نمائید.
6-الان نامه ای از طرف PMI برای شما ارسال می شود و به شما بابت ثبت نام تبریک می گوید.... 

مرحله دوم : تکمیل PMI-PBA Application Form 
1-برای تکمیل فرم ابتدا وارد این آدرس شوید https://certification.pmi.org
2-روی لینک Apply for PMI-PBA Cedentail کلیک نمائید.
3-مشخصات آدرس منزل و یا محل کار را وارد کنید و سپس دکمه Save and Countinue را کلیک نمائید.
4-مشخصات تماس خود را وارد کنید و سپس دکمه Save and Countinue را کلیک نمائید.
5- در فرم Review Attained Education ، مشخصات دانشگاه محل تحصیل خود را وارد کنید(نکته :مدرک تحصیلی را وارد کنید که حداقل سه سال از تاریخ اخذ آن گذشته باشد )و سپس دکمه Save and Countinue را کلیک نمائید.
6-در فرم Project Specific Information مشخصات پروژه به همراه تاریخ شروع و پایان (حداقل 3 سال و 4500 ساعت ) خود را وارد نمائید.نیازی نیست که حتما مدیر پروژه باشید و می توانید سایر نقش ها را هم انتخاب کنید و در نهایت دکمه Save and Countinue را کلیک نمائید.
7-در فرم Organization Details، نقش خود در سازمان به همراه مشخصات سازمان خود را وارد نمائید و سپس دکمه Save and Countinue را کلیک نمائید.
8-در فرم The number of hours you have spent on your Project میزان ساعاتی که در پروژه صرف کردید بر اساس گروههای فرآیندی پم باک را وارد نمائید (حداقل 4500 ساعت ) و سپس دکمه Save and Countinue را کلیک نمائید.
9-در فرم Project Decription ، مشخصات پروژه خود را وارد کنید (حداقل 350 کلمه و حداکثر 550 کلمه).حتما موارد ذیل را در نظر بگیرید .
9-1 (1)یک جمله درباره اهداف پروژه (2)شرح خلاصه ای از تحویل دادنی های پروژه بر اساس گروههای فرآیندی برای مثال در بخش برنامه ریزی تهیه لیست فعالیتها (3) و در انتها یک جمله درباره خروجی پروژه.
10- در فرم Project Management Education Information، دوره و یا دوره های مرتبط با مدیریت پروژه را وارد کنید (حداقل ساعت آموزشی 35 ساعت می باشد).الزامی در شرکت در موسسه خاص ندارید و حتی اگر این دوره را در دانشگاه نیز گذراندید هم می توانید آن را ثبت کنید.
11- پس از ثبت اطلاعات فوق الذکر و گذشتن از چند صفحه بعدی (اختیاری می باشد) با تائید فرم ثبت نام ،کلید Submit را انتخاب کنید
12- الان نامه ای با موضع تکمیل فرم PMI-PBA به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

برای سادگی کار شما، من نمونه ای از مراحل ثبت نام را آماده کرده ام که به رایگان در اختیار شما قرار می دهم .برای دریافت فرم اینجا را کلیک نمائید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید با من تماس بگیرید.
مرحله سوم : ممیزی PMI-PBA Application Audit 
پس از 5 روز کاری ، نامه ای از طرف PMI مبنی بر پرداخت مبلغ آزمون (550دلار) برای شما ارسال می گردد. که پیشنهاد می گردد با عضویت در PMI (پرداخت 139 دلار)از تخیف در آزمون ها، کنفرانسها ، سمینارهای و دریافت مجلات ماهیانه بهرمند شوید .پس از عضویت مبلغ آزمون PMP 405 دلار می شود .در لحظه ای که شما مشخصات کارت اعتباری (Master card, VISA Card ) خود را وارد و کلید ثبت را می زنید . PMI ممکن است بصورت کاملا اتفاقی (Randomize ) بخواهد مدارک شما را چک کند.بعضا برخی از موسسات و افراد با ترساندن داوطلبین سعی بر وحشتناک توصیف کردن این مرحله دارند(چراکه راه خوبی برای کسب درآمد آنها می باشد)،در حالی که این مرحله بسیار بسیار ساده و راحت می باشد.بخاطر داشته باشید که ممیزی هیچگونه ارتباطی با ملیت، سوابق کاری و سوابق تحصیلی شما ندارد و فقط یک فرآیند چک کردن مجدد است و اصلا نیاز به نگرانی وجود ندارد.مراحل رفع ممیزی به شرح ذیل می باشد:
1- نامه ای از طرف PMI مبنی بر ممیزی مدارک شما برایتان ارسال می گردد.
2-شما به چند چیز احتیاج دارید :
2-1 کپی مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی (اصل مدرک ارسال نگردد.)
2-2 کپی دوره آمورشی حداقل 35 ساعته که در رابطه با مدیریت پروژه گذراندید(اصل مدرک ارسال نگردد.)
2-3 لطفا به این آدرس بروید https://certification.pmi.org (پس از وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور)
2-4 در قسمت PMP فایل PDF را مشاهده خواهید کرد که حاوی 2 الی 3 صفحه می باشد .لطفا آن را پرینت بگیرید.
2-5 پس از پرینت آن را به حامی پروژه بدهید تا تکمیل کندو سپس آن را در پاکت A4 قرار دهید و در پاکت را با چسب بچسبانید و از حامی پروژه و یا مدیر خودتان بخواهید که آن را امضا کند (3 امضا برروی در پاکت و 2 امضا پشت پاکت - زیاد سخت نگیرید )
2-6 در نهایت پاکت حاوی فرم 3صفحه ای را به همراه کپی مدرک تحصیلی و کپی مدرک دوره آموزشی به آدرس ذیل DHL (حتما باید پست کنید و حتما باید DHL باشد .در غیر اینصورت PMI قبول نمی کند ) کنید.
14 Campus Boulevard 
Newtown Square, PA 19073-3299 USA
3-پس از 5-8 روز کاری PMI وضعیت شما را از حالت ممیزی خارج می کند و می توانید آزمون خود را زمانبندی کنید.در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید با من تماس بگیرید. 

جهت اطلاعات بیشتر درباره آزمون، به صفحه همه چیز درباره آزمون PMI-PBA  مراجعه نمایید.