همه چیز درباره آزمون PMP و مدرک PMP

 براساس آمار گوگل در تاریخ 30 آوریل 2020، جستجو عبارت "آزمون PMP" و" مدرک PMP" در ایران بیش از 560 درصد طی یک سال گذشته افزایش یافته که بدین معناست این مدرک روز به روز بین ایرانیان شناخته تر می شود و عده زیادی تصمیم به گرفتن آن می کنند. طبیعی است انبوهی از سوال‌ها برای این افراد پیش می آید که  به راحتی نمی توانند جواب آن را پیدا کنند. هدف از تهیه این مقاله پاسخ به تمامی این سوالات است. 

   

 براساس آمار گوگل در تاریخ 30 آوریل 2020، جستجو عبارت "آزمون PMP" و" مدرک PMP" در ایران بیش از 560 درصد طی یک سال گذشته افزایش یافته که بدین معناست این مدرک روز به روز بین ایرانیان شناخته تر می شود و عده زیادی تصمیم به گرفتن آن می کنند. طبیعی است انبوهی از سوال‌ها برای این افراد پیش می آید که  به راحتی نمی توانند جواب آن را پیدا کنند. هدف از تهیه این مقاله پاسخ به تمامی این سوالات است. 

   

تازه ترین اخبار آزمون PMP

 • NEW animated  ویرایش هفتم کتاب PMBOK منتشر شد. جهت دانلود آن می توانید از فروشگاه سایت اقدام نمائید.
 • - طبق اعلام انجمن مدیریت پروژه آمریکا، ویرایش هفتم کتاب PMBOK در تاریخ 10 مرداد 1400 ( اول آگوست 2021 ) منتشر خواهد شد.
 • - مطابق با اعلام های قبلی در خصوص تغییرات آزمون PMP در سال 2021، خبر رسمی ارائه ویرایش دهم کتاب آمادگی آزمون PMP ریتا، فلش کارت موضوعات مهم و بانک سوالات ریتا منتشر شد. همه این محصولات از طریق فروشگاه مرکز توسعه و آموزش افق قابل دسترس خواهد بود.
 • - انجمن مدیریت پروژه آمریکا اقدام به باز طراحی اپلیکیشنهای آزمون های خود نمود و از تاریخ 26 خرداد ماه 1399 در دسترسی شرکت کنندگان قرار می گیرد (مشاهده اطلاعات تکمیلی)
 • - انجمن مدیریت پروژه آمریکا (PMI) در تاریخ پانزدهم آوریل 2020 ( بیست و هفتم فروردین ماه 1399)، بطور رسمی اعلام نمود که آزمون PMP ، بصورت آنلاین نیز برگزار میگردد. 
 • - به دلیل فراگیر شدن ویروس کرونا، PMI زمان تغییر آزمون PMP را به تاریخ دوم ژانویه 2021 (سیزدهم دی ماه 1399) موکول کرد. 

مدرک PMP چیست؟

 مدرک ®PMP در واقع شناخته شده ترین مدرک قابل دستیابی توسط مدیران پروژه ها می باشد که آزمون آن از سال ۱۹۸۴ توسط موسسه ®PMI آمریکا برگزار می شود. امروزه با گذشت بیش از ۲۷ سال، این آزمون در بیش از ۱۷۰۰ نقطه از جهان برگزار می شود. داشتن مدرک پی ام پی نشان می دهد که شما تجربه، تحصیلات و صلاحیت هدایت و مدیریت موفقیت آمیز پروژه ها را دارا می باشید و بعنوان فردی متخصص و صاحب نظر در دانش مدیریت پروژه  حرفه ای شناخته می شوید. مدرک ®PMP تنها یک گواهی برای قاب کردن و آویختن به دیوار نیست، بلکه سندی بین المللی در خصوص اعتبار، توانمندی و صلاحیت اجرایی و مشاوره ای شما در زمینه مدیریت پروژه می باشد. اگر شما هم یک مدیر پروژه دارای تخصص و دانش کافی در زمینه کاری خود هستید یا می خواهید در آینده نزدیک به این مهم دست یابید، بهترین گزینه ممکن برای انتخاب در مقابل شماست!

 

چرا PMP پر طرفدار و محبوبیت بالای دارد؟

 مدرک PMP مهمترین و شناخته شده ترین گواهینامه تخصصی برای مدیران پروژه است. از این گذشته، این گواهینامه کاملا جهانی است.این بدین معنی است که، زمانی که شما مدرک PMP را اخذ می نمائید، میتوانید فارغ از محدودیت جغرافیایی شانس پیدا کردن شغل مناسب و استخدام در کشور و شرکت مطلبوتان را بالا ببرید. علاوه بر این، گواهینامه PMP میزان مهارت شما در حوزه مدیریت پروژه و توانایی شما را برای اجرا و تکمیل پروژه نشان میدهد. 

۶ دلیل برای آنکه به مدرک PMP نیاز دارید!

در بسیاری از گزارشات رسمی و غیر رسمی سال های اخیر، مدیریت پروژه به عنوان یک حرفه و تخصص پردرآمد معرفی شده است که می تواند علاوه بر ارتقای شغلی، افزایش درآمد و امنیت شغلی را به همراه داشته باشد. به عنوان نمونه در گزارشی که در سال ۲۰۱۲ از طرف شرکت مایکروسافت منتشر گردیده است، مدرک PMP به عنوان یکی از هشت گواهینامه حرفه ای که می تواند فرصت های شغلی بیشتری را در تمامی صنایع و شرکت ها پیش روی شما قرار دهد معرفی شد. جالب آنکه این تخصص در صدر فهرست مذکور قرار گرفته است. با بررسی میان گزارشات و مقالات مشابه، ۶ دلیل قانع کننده برای آنکه به PMP نیاز دارید را بررسی و جمع آوری نموده ایم:

 

 •    کسب در آمد بیشتر: حضور و مشارکت در یک برنامه آموزشی مدیریت پروژه و پرداخت هزینه های آزمون بین المللی PMP شکلی از سرمایه گذاری است که باید مانند تمام اشکال سرمایه گذاری، بازده مالی موجهی را در آینده به همراه داشته باشد. پس از کسب مدرک PMP به شرط آنکه این فرآیند همگام و همراه با یادگیری دانش و مهارت های مدیریت پروژه باشد، بیشتر دیده خواهید شد و فرصت های شغلی بهتری پیش روی شما قرار می گیرد. لازم بذکر است که در مرکز توسعه و آموزش اافق با سیاست قیمت گذاری ترویجی، هزینه های این سرمایه گذاری را به حداقل ممکن رسانده ایم.
 • ارتقا و افزایش رتبه سازمانی: در مسیر شغلی ای که برای خود برنامه ریزی نموده اید، اخذ گواهینامه های بین المللی و معتبر نقاطی عطف در تثبیت تجارب و دستاوردهای حرفه ای شما می باشند. علاوه بر این تأییدی بر اعتبار شما به منظور پذیرش مسئولیت های بیشتر در سازمان و ارتقاء رتبه سازمانی به شمار می آیند. بسیاری از مدیران و سرپرستان برنامه ریزی و کنترل پروژه در ایران پس از اخذ مدرک PMP توانسته اند تا جایگاه مدیر طرح و پروژه ارتقا یابند.
 • تامین نیازهای حرفه ای و اعتباری سازمان: شما یک مدیر پروژه قابل و توانمند هستید یا حداقل تجارب مستند بسیاری در مدیریت و هدایت پروژه های سازمان را یدک می کشید. اگر مدیر پروژه کارفرمای پروژه سازمان شما دارای مدرک PMP باشد، هر چقدر هم که از وی مجرب تر باشید، شاید نتوانید هم سطح وی به تعامل و اداره امور پروژه بپردازید. اهمیت این موضوع از نظر اعتباری برای بسیاری از سازمان ها حدی است که خود اقدام به سرمایه گذاری و تامین هزینه های مرتبط با آمادگی و اخذ مدرک می نمایند.
 • فرصت های شغلی بیشتر: همانگونه که در مقدمه اشاره شد، یک مدیر پروژه مجرب و ماهر که در رزومه خود نشانی از یک مدرک معتبر مانند PMP نداشته باشد شانس انتخاب شدن کمتری نسیت به یک مدیر پروژه همسطح (یا حتی در سطح پایین تر)این مدرک را داشته باشد خواهد داشت. این مورد زمانیکه برای فرصت های شغلی جدید در سازمان هایی که شناخت عینی از مهارت و دانش شما ندارند، اقدام می نمایید، نمود و جلوه بیشتری خواهد داشت.
 • اعتبار نام شما: سبک زندگی شما با اخذ مدرکی مانند PMP تغییر خواهد کرد. کارت ویزیت خود را فرض کنید که در دنباله نام شما عنوان و لوگوی PMP قرار گرفته است. اعتبار قرار گرفتن عنوان PMP در نزدیکترین موقعیت به نام شما در کارت ویزیت، امضا، صفحات سایت های اجتماعی، فروم های اینترنتی، مقالات و گزارشات نوشته شده توسط شما می تواند اعتبار حرفه ای بسیاری را برایتان به همراه داشته باشد.
 •  دانش خود را افزایش دهید: خواهشمندیم از فرآیند یادگیری حین آمادگی برای کسب مدرک PMP غافل نشوید. اخذ یک مدرک حرفه ای بدون کسب دانش و مهارت های مرتبط با آن دردی را دوا نخواهد کرد و در بلند مدت شما را با چالش هایی جدی مواجه می نماید. با کسب مدرک بین المللی PMP علاوه بر ۵ مزیتی که در بالا برشمردیم، دانش خود را یکپارچه و بروز نموده و آن را توسعه خواهید داد.
 • تبریک می گویم! شما فقط یک قدم تا مدرک ®PMP خود فاصله دارید…

 

پیش نیازهای شرکت در آزمون ®PMP

شرایط تحصیلی و تجارب پیش نیاز جهت شرکت در آزمون®PMP

برای شرکت در آزمون ®PMP داشتن شرط بند اول و یکی از دو شرط بندهای ۲ و ۳ الزامی است.

۱-  مدرک شرکت در حداقل ۳۵ ساعت دوره آموزش حضوری یا آنلاین مرتبط با مدیریت پروژه

۲-  مدرک لیسانس و تجربه مفید کاری به عنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل ۴۵۰۰ ساعت (لااقل ۳۶ ماه در طول ۸ سال قبل) بدون احتساب مدیریت پروژه های موازی و همزمان

۳- مدرک دیپلم و تجربه مفید کاری به عنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل ۷۵۰۰ ساعت (لااقل ۶۰ ماه در طول ۸ سال قبل) بدون احتساب مدیریت پروژه های موازی و همزمان

 

صفر تا صد ®PMP در یک نگاه

در تصویر زیر تلاش شده است تا خلاصه ای از مراحل ثبت نام تا تمدید مدرک PMP برای شما نمایش داده شود.PMP Application form completion Persian

راهنمای تکمیل PMP Application

 فرآیند تکمیل فرم  PMP Application و ثبت نام در آزمون PMP آنچنان پیچیده و دشوار نیست ولی  جهت آشنایی بهتر، این فرآیند به طور کامل در قالب دو ویدئو برای شما توضیح داده شده است. جهت مشاهده آنها از این لینک استفاده نمائید.

فرآیند ممیزی و اقدامات لازم

در فرآیند اخذ مدرک PMP، پس از تکمیل و ثبت فرم Application، ممکن است اطلاعات شما برای ممیزی انتخاب گردد. اشاره به این نکته ضروری است که انتخاب افراد توسط PMI برای ممیزی، فارغ از ملیت، کشور، میزان تجربه، نوع تحصیلات یا هر عامل دیگری است و کاملاً به صورت تصادفی می باشد. طبق برخی اظهار نظر ها و حسب تجربه، حدود 10 درصد Application ها برای ممیزی انتخاب می شوند.

در صورت انتخاب افراد برای ممیزی که از طریق ایمیل به آنها اعلام می شود، لازم است مدارک زیر تهیه و ارسال گردند :
1- کپی مدرک تحصیلی ( دیپلم یا لیسانس) بر اساس نوع مدرک اظهار شده در فرم Application
2- تائیدیه سوابق حرفه ای و شغلی که در بخش تجربه کاری Application اظهار شده است .
3- کپی مدارک آموزشی و دوره های ثبت شده در Application که نشان دهنده 35 ساعت آموزش رسمی در زمینه مدیریت پروژه است
می بایست حداکثر طی 90 روز، مدارک مذکور جمع آوری و از طریق پست DHL به آدرس ذیل ارسال گردند:

PMI
Attn: Certification Audit
14 Campus Blvd.
Newtown Square, PA 19073-3299 USA

نکته حائز اهمیت در خصوص ارسال مدارک، توجه به فرصت 90 روزه با احتساب پست و مدت زمان لازم جهت رسیدن مدارک به PMI است.
پس از دریافت مدارک توسط PMI، بررسی طی 5 الی 7 روز کاری انجام خواهد شد و تا زمان اعلام نتیجه قادر به ادامه روند ثبت نام نخواهید بود.  توصیه اکید میگردد همه مدارک در یک پاکت نامه و در یک نوبت ارسال گردند، در غیر اینصورت میتواند منجر به تاخیر در  روند بررسی و ممیزی مدارک گردد.
پس از تکمیل موفقیت آمیز ممیزی، دوره یکساله واجد شرایط بودن شما جهت حضور در جلسه آزمون آغاز خواهد شد.

اگر بنابر هر دلیلی موارد فوق رعایت نشود یا مدارک در بازه زمانی اشاره شده ارسال نگردند، فرآیند ممیزی ناقص بوده و مطابق با قوانین PMI، منجر به تعلیق یکساله برای دریافت هرکدام از مدارک PMI خواهد شد.

جهت استفاده از خدمات مرکز توسعه و آموزش افق در فرآیند ممیزی، میتوانید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید

هزینه ثبت نام در آزمون ®PMP 

هزینه ثبت نام در آزمون PMP یا آزمون مجدد در صورت عدم موفقیت، بستگی به نوع عضویت شما در سایت PMI دارد. ثبت نام در سایت PMI برای همه رایگان بوده ولی جهت برخورداری از تخفیف در آزمون ها، دسترسی به برخی آموزش ها، استاندارد ها و تمدید مدرک PMP، میتوان با پرداخت 139 دلار نوع عضویت را به عضویت رسمی یکساله تغییر داد. هزینه های ثبت نام مطابق با آخرین اعلام موسسه PMI مطابق با جدول ذیل است :  

PMP application fee 

فرآیند انتخاب زمان و محل آزمون ®PMP

 پیش نیاز انتخاب محل و زمان آزمون، انجام فرآیند ممیزی ( در صورت انتخاب به صورت تصادفی ) و پرداخت هزینه آزمون است که متقابلاً کدی از طریق موسسه PMI به نام Eligibility ID جهت ادامه روند ارسال می شود.
در حال حاضر آزمون PMP، به دو روش آنلاین یا حضوری در مراکز آزمون Pearson VUE برگزار میگردد.

تعیین زمان و مکان آزمون :
پس از ورود به سایت PMI.org شده و در بخش myPMI وارد قسمت Review application status شده و با کلیک بر روی Schedule exam، به صفحه تعیین زمان آزمون در وبسایت Pearson VUE هدایت می شوید. آزمون شما در بخش Pre-approved exam جهت ادامه فرآیند قابل مشاهده خواهد بود.

پس از آن نوبت به انتخاب شیوه برگزاری آزمون به صورت آنلاین یا حضوری در مرکز آزمون خواهد بود.

1- آزمون به شیوه آنلاین، از طریق کلیک بر روی Schedule this exam، میتوانید تاریخ آزمون خود را در روزهای سه شنبه تا شنبه هر هفته و پس از آن زمان مورد نظر انتخاب نمائید.  توجه داشته باشید که در این شیوه آزمون، نیازی به تعیین مکان آزمون نمی باشد. در نهایت پس از مرور جزئیات آزمون و تائید آنها، Proceed to checkout و Submit order را انتخاب می کنید. تائید تاریخ و زمان آزمون شما از طریق موسسه Pearson VUE برای شما ایمیل خواهد شد.

2- آزمون به شیوه حضوری در یکی از مراکز Pearson VUE، پس از مرور Testing policies، بر روی Schedule this exam کلیک کرده و پس از تعیین محل مورد نظر آزمون ، نوبت به تعیین تاریخ و زمان آزمون می رسد. در نهایت پس از مرور جزئیات آزمون و تائید آنها، Proceed to checkout و Submit order را انتخاب می کنید. تائید محل، تاریخ و ساعت آزمون شما از طریق موسسه Pearson VUE برای شما ایمیل خواهد شد.

نکته قابل توجه در این روش که می بایست توسط شما مورد توجه قرار گیرد، محدودیت محل، تاریخ و ساعت آزمون است چرا که ممکن است پیش از شما، توسط فردی دیگر رزرو شده باشد.

 

فاکتور های شکست و موفقیت در آزمون ®PMP

در مسیر اخذ مدرک PMP، عواملی وجود دارند که نقش بسزایی در موفقیت یا شکست در آزمون دارند.

با شناخت عوامل اصلی موفقیت و شکست در مسیر اخذ مدرک PMP، می توانید احتمال موفقیت خود در این آزمون را افزایش دهید.

مهمترین عوامل عبارتند از:

 • حضور در دوره آموزشی آمادگی آزمون PMP: برخی افراد با هدف صرفه جویی در هزینه ها، در دوره های آموزشی شرکت ننموده یا ملاک آنها صرفاً دوره های ارزان قیمت و اخذ 35 PDU است. شاید به این روش مبلغی صرفه جویی گردد ولی متقابلا احتمال عدم موفقیت در آزمون را به میزان زیادی افزایش خواهد داد. همچنین عدم حضور در دوره آموزشی ریسک تعلیق افراد توسط موسسه PMI را به همراه خواهد داشت زیرا در صورت انتخاب تصادفی برای فرآیند ممیزی، یکی از مدارک لازم و ضروری را در اختیار نخواهند داشت.
 • وجود برنامه مطالعاتی و زمان بندی مناسب: برخی افراد مطالعات و یادگیری خود را بدون برنامه ریزی آغاز می نمایند که نتیجه ای جز طولانی شدن زمان آماده سازی برای آزمون و ایجاد وقفه های زمانی بلند مدت نخواهد داشت. هرگز فراموش نکنید طولانی شدن این زمان علاوه بر احتمال تغییر مباحث و شرایط آزمون، شما را از کسب این مدرک دور خواهد نمود.

این جمله را بخاطر بسپارید؛ عدم برنامه ریزی به معنای برنامه ریزی برای شکست است!

 • استفاده از منابع رایگان موجود در اینترنت: یکی از اشتباهات رایج در مطالعه آزمون PMP، استفاده از منابع آموزشی رایگان است. ما مخالف منابع آموزشی رایگان نیستیم ولی منابع صحیح و قابل اعتماد. قابل پیش بینی است که بسیاری از این منابع منطبق با آخرین تغییرات و جزئیات در آزمون نباشند و به دلیل وجود منابع آموزشی بسیار زیاد درسطح اینترنت، استفاده از آنها موجب سردرگمی بیشتر افراد می گردد. این مسئله در خصوص دسترسی به بانک سوالات معتبر نیز مطرح است. بر خلاف تصور برخی افراد، سوالات مناسب یعنی سوالات دشوار! در حالیکه یک بانک سوال مناسب علاوه بر لزوم تطبیق با جزئی ترین نکات، مطالب و تغییرات آزمون، باید تمام مؤلفه های سوالات آزمون PMP را رعایت نماید. عدم توجه به این نکته، احتمال قبولی افراد را بسیار کم خواهد نمود.
 • حل تست های فراوان: همانطور که اشاره شد دسترسی به نمونه سوالات معتبر آزمون نقش بسزایی در قبولی افراد دارد و می بایست با یک برنامه ریزی مناسب، در آزمون های شبیه سازی شده با فراوانی زیاد سوالات در همه حوزه های دانشی استاندارد PMBOK، معلومات خود را ارزیابی نمود. پیشنهاد ما، پاسخ به 2000 سوال در قالب 10 حوزه دانشی و چندین آزمون نهایی با سطح دشواری های مختلف است تا حداکثر آمادگی برای آزمون کسب گردد.
 • تسلط بر مفاهیم استاندارد PMBOK و ITTO ها: پیشنهاد ما تسلط بر مفاهیم استاندارد PMBOK، ورودی ها (Inputs)، ابزار و تکنیک ها (Tools & Techniques) و خروجی ها (Outputs) است. بسیاری از سوالات آزمون، سوالات موقعیتی هستند یعنی طی چند خط سوال، شرایطی را برای شما تشریح نموده و پس از آن بهترین اقدام را مورد پرسش قرار میدهد، تجربه ثابت کرده صرفا حفظ نمودن تعاریف، فرآیند ها و ITTO ها و تکیه بر آنها احتمال عدم موفقیت در آزمون را افزایش می دهد. برخی افراد تعداد زیاد، ورودی ها، ابزار و تکنیک ها و خروجی ها را عامل بازدارنده در موفقیت خود می دانند، اما به شما اطمینان خاطر می دهیم با یک برنامه آموزشی مناسب این نگرانی کاملا رفع خواهد شد.
 • مطالعه کامل سوالات در جلسه آزمون: برخی افراد جهت مدیریت زمان در هنگام آزمون، فقط بخشی از سوال یا گزینه های آن را مطالعه می کنند که تنها باعث افزایش احتمال انتخاب گزینه اشتباه خواهد شد. نحوه صحیح پاسخ به سوالات در روز آزمون حاوی نکاتی است که تمرین زیاد و انجام تست های شبیه سازی شده، مهارت فردی شما را در پاسخ به سوالات افزایش خواهد داد.
 • انتخاب پاسخ صحیح تنها بر اساس اطلاعات سوال: برای پاسخ به هر سوال تنها به فرضیات و شرایط تشریح شده در سوال توجه داشته باشید و سعی در تطبیق آن با فرضیات ذهنی یا محیط کاری و حرفه ای خود نداشته باشید.
 • مطالعه کامل همه گزینه ها: از آنجا که در بیشتر سوالات آزمون PMP، پس از تشریح یک موقعیت، بهترین اقدام یا راه حل از شما مورد پرسش واقع می شود، ممکن است همه گزینه ها پاسخ مناسب باشند ولی مهم انتخاب بهترین راه حل است. لذا عدم مطالعه کامل همه گزینه ها شانس انتخاب بهترین راه حل و گزینه مناسب را کم خواهد نمود.
 • عدم توجه به اطلاعات اضافی و گمراه کننده در سوال: در برخی سوالات آزمون شاهد هستیم که پرسش اصلی بین حجم زیادی از اطلاعات به ظاهر مرتبط مطرح میگردد که تنها با تمرین زیاد و مواجهه با چنین سوالاتی در دوره آمادگی برای آزمون میتوان با صرف کمترین زمان آنها را پاسخ داد.
 • پاسخ به 200 سوال آزمون: در دوران آمادگی آزمون با تمرین زیاد، تعیین استراتژی مناسب جهت مدیریت زمان و ایجاد شرایط آزمون برای خود در تست های ارزیابی نهایی باید به مهارت لازم برای پاسخ به 200 سوال طی 4 ساعت زمان آزمون دست یابید.
 • توانایی شما در زبان انگلیسی: شاید این سوال برای شما ایجاد گردد که آیا برای پاسخ به سوالات آزمون نیاز به برخورداری از سطح بالای زبان انگلیسی یا نمره زبان است ؟ پاسخ خیر است. نیاز به هیچ نمره رسمی زبان ندارید و تنها باید از یک سطح متوسط زبان انگلیسی و بیشتر در محدوده لغات و ادبیات مرتبط با مدیریت پروژه برخوردار باشید. خوشبختانه تجربه ثابت نموده است افراد با سطح پایین زبان انگلیسی به واسطه مطالعه مکرر جزوه های آموزشی و تمرین زیاد تست ها، به مهارت لازم جهت پاسخ به سوالات آزمون دست یافته اند و نگرانی زیادی از این جهت وجود نخواهد داشت.
 • حضور در جلسه آزمون در صورت آمادگی کامل: زمانی می بایست برای شرکت در آزمون اقدام نمود که آمادگی کامل برای آن وجود داشته باشد. معیار آمادگی افراد، ارزیابی آنها بر اساس تست های نهایی مرکز مدیریت پروژه افق است چرا که به نحوی طراحی گردیده اند که با دقت قابل قبولی میتوانند وضعیت آمادگی افراد برای آزمون را مشخص سازند. باتوجه به هزینه هایی که در مسیر اخذ این مدرک متحمل می شوید شایسته است با اولین آزمون، PMP شوید.

 

فرمت سوالات آزمون PMP

با گذر زمان طی سال های اخیر، سوالات آزمون PMP نیز دستخوش تغییراتی گردیده و تنوع سوالات بیشتری را شاهد هستیم که آشنایی با آنها پیش از حضور در جلسه آزمون می تواند تاثیر بسزایی در افزایش شانس قبولی داوطلبین داشته باشد. به همین دلیل در این بخش سعی داریم شما را با نوع و مدل های مختلف سوالات آزمون آشنا سازیم.

سوال های چند گزینه ای (Multiple questions):

 Multiple questions این نوع سوال، شیوه رایج سوالات اغلب آزمونهاست که با آنها آشنایی دارید و تنها یک گزینه از بین گزینه های مطرح شده صحیح می باشد. نکته قابل توجه اینکه در آزمون PMP ممکن است در این نوع سوالات با بیش از یک گزینه صحیح مواجه گردید! در این حالت هر دو گزینه بسیار به جواب درست نزدیک هستند ولی یکی از آنها به طور کامل تمام زوایا و شرایط مطرح شده در سوال را پوشش می دهد. ممکن است در گزینه ها علاوه بر یک گزینه به عنوان جواب صحیح، گزینه ای شامل یک عبارت صحیح ولی غیر مرتبط با سوال اصلی با هدف گمراه سازی شما وجود داشته باشد. تقریبا 60 درصد سوالات آزمون از این نوع می باشد. 

سوال های چند انتخابی ( Multiple selections ):    

          Multi Choice questions

 یکی از نمونه های جدید سوالات در این آزمون می باشد که در آن بیش از یک گزینه به عنوان پاسخ صحیح باید انتخاب گردد. در این نوع سوال، تعداد گزینه های صحیحی که می بایست توسط داوطلب انتخاب شود اشاره می گردد.

 

 

سوال های Drag & drop :

drag and drop2

 نوع دیگر، سوال های Drag & Drop می باشد. در این نوع سوالات می بایست ارتباط صحیحی بین دو دسته از اطلاعات برقرار نمود. ممکن است تعداد گزینه های موجود برای انتخاب در یک سو، بیش از گزینه های سویی دیگر باشد.

 

سوال های Hot Spot :

Hot spot

در این نوع سوال ها اغلب یک سناریو برای شما به همراه یک نمودار یا تصویر که در واقع گزینه های پاسخ در آنها می باشد مطرح می گردد. برای پاسخ به این نوع سوالات باید به دقت سناریوی مطرح شده در سوال را بررسی و سپس گزینه صحیح را روی نمودار یا تصویر کلیک نمائید.

 

سوال های Blank:

در این گونه سوال ها، گزینه ای برای انتخاب وجود ندارد بلکه باید پاسخ مناسب برای سناریوی مطرح شده توسط داوطلب تایپ شود. ممکن است سوال در قالب یک جدول از فرآیند ها و فرم های مرتبط با آنها ارائه گردد و برخی اطلاعات درون آن مورد پرسش قرار گیرد.  

نمونه سوالات و منابع آزمون ®PMP

مرکز توسعه و آموزش افق سعی نموده با گردآوری و ارائه منابع آموزشی گوناگون از جمله کتاب های رایگان، جزوه دوره های PMBOK و آمادگی آزمون PMP و آزمون های شبیه سازی متعدد شما را بی نیاز از هرگونه جستجوی بیشتر در سایت های مختلف نماید. منابع رایگان از جمله کتاب استاندارد PMBOK، کتاب آمادگی آزمون PMP ریتا و سایر کتب رایگان از اینجا قابل دسترس است. همچنین جزوه منتخب مدرس دوره و سوالات شبیه سازی شده را میتوانید از فروشگاه سایت تهیه نمائید.                

خدمات افق و تضمین موفقیت شما!

جهت موفقیت در آزمون PMP و اخذ این مدرک در کوتاهترین زمان و کمترین ریسک، مرکز توسعه و آموزش افق اقدام به طراحی دوره های حضوری آمادگی آزمون PMP با شرایط ویژه نموده است (مشاهده جزییات) و همچنین آن دسته از افرادی که  خارج از ایران هستند و یا به هر دلیلی محدویت جغرافیایی و زمانی دارند، می توانند در دوره آمادگی آنلاین آزمون PMP شرکت نمایند (مشاهده جزییات)

ملاحظات قبل و روز آزمون PMP

همانطور که پیش از این اشاره شد برخورداری از استراتژی مناسب جهت پاسخ صحیح به 200 سوال آزمون، یکی از عوامل مهم قبولی می باشد. علاوه بر ضرورت تسلط بر مفاهیم آزمون، آشنایی با شرایط پیش از آزمون و زمان برگزاری آزمون، بسیار ضروری می باشد. به همین جهت تصمیم گرفتیم با تولید چهار فیلم کوتاه با عنوان "ویدیوکست های آزمون PMP از پایان دوره آموزشی تا روز آزمون PMP"، تجربیات ده سال کار حرفه ای در این حوزه را در اختیار شما قرار دهیم.( مشاهده فیلم ها)

نحوه برگزاری آزمون آنلاین PMP

یکی از اقدامات بسیار خوب موسسه PMI در زمان شیوع بیماری کرونا، اقدام به برگزاری آزمون PMP به صورت آنلاین بود تا علاقمندان به این مدرک در سراسر جهان از این حیث نگرانی نداشته باشند.

آزمون آنلاین شرایط و ویژگی های خود را دارد که سعی میکنیم جهت آشنایی با شما عزیزان، توضیحات کاملی ارائه نماییم.

در آزمون آنلاین، شما می بایست به 180 سوال در قالب 3 بخش، در زمان 230 دقیقه پاسخ دهید.

180سوال آزمون، در قالب سه بخش که هر کدام شامل 60 سوال می باشد مورد پرسش قرار میگیرد. به منظور استراحت داوطلبان، دو زمان استراحت 10 دقیقه ای در پایان بخش های اول و دوم در نظر گرفته شده است. بنابراین پس از پاسخ به آخرین سوال در هر بخش، نرم افزار آزمون امکان مرور سوالات همان بخش را برای شما فراهم خواهد نمود. پس از تصمیم شما برای مرور سوالات یا رفتن به گام بعد، سوال دیگری مبنی بر تمایل شما به استفاده از زمان استراحت 10 دقیقه ای پرسیده خواهد شد. در زمان استراحت شما می توانید محل آزمون را ترک نمایید.

پس از پایان زمان استراحت، شما به سوالات بخش قبل دسترسی نخواهید داشت و می بایست به سوالات بخش جدید با همان شرایط قبل پاسخ دهید.

نتیجه شما در پایان آزمون نمایش داده خواهد شد و حداکثر تا 72 ساعت پروفایل کاربری شما به روز رسانی خواهد شد

چند نکته مهم در زمان آزمون آنلاین:

- پراکندگی سوالات در بخش های مختلف یکسان بوده و نگران سخت تر شدن سوال های بخش های بعد نباشید

- زمان استراحت شما، کاملا اختیاری است و میتوانید بدون استراحت به آزمون ادامه دهید ولی در صورت عدم استفاده از آن، به زمان آزمون شما اضافه نخواهد شد.

- پیشنهاد می گردد از زمان های استراحت خود استفاده نمایید چرا که استفاده یا عدم استفاده از آن تاثیری بر روی بازه زمانی آزمون شما (230 دقیقه) نخواهد داشت.

- آزمون می بایست در محیطی آرام و بدون صدا برگزار گردد.

- سعی نمایید از چرخاندن صورت خود از روی مانیتور پرهیز نمایید و در کل زمان آزمون تنها بر روی مانیتور تمرکز نمائید چرا که در غیر این صورت ممکن است آزمون شما لغو گردد.

- محدودیتی جهت تخصیص زمان برای هر کدام از سه بخش ندارید، ولی لازم است بر روی زمان مدیریتی صحیحی داشته باشید تا در بخش های بعد با کمبود زمان مواجه نشوید. 

اتفاقات پیشرو پس از قبولی در آزمون PMP

PMP certificate example در صورت حضور در مرکز آزمون  Pearson VUE و پس از چهار ساعت آزمون و پاسخ به 200 سوال، نتیجه کلی بر روی مانیتور برای شما نمایش داده خواهد شد. امیدواریم برای شما پیغام " تبریک، شما موفق شدید " بر روی مانیتور نمایش داده شود.

سوالات در قالب 5 حوزه دانشی مورد پرسش واقع می شوند و از آنجا که نتیجه آزمون در قالب معیاری کیفی بیان میگردد میزان درصد پاسخ به سوالات هر حوزه نامشخص است، لذا معیار مشخصی برای حداقل تعداد پاسخ های صحیح جهت قبولی در آزمون نمی توان متصور بود اما به صورت غیر رسمی و بر حسب تجربه، برای قبولی در آزمون PMP، باید به حداقل 64 تا 68 درصد سوالات پاسخ دهید.

پس از آن، پرسنل مرکز آزمون یک پرینت از گزارش آزمون، با امضاء و مهر برجسته در اختیار شما قرار خواهند داد. در نگهداری این مدرک کوشا باشید چرا که چنانچه به هر دلیل پس از موفقیت در آزمون، نام شما در لیست دارندگان PMP قرار نگرفت، این گزارش تنها مدرک برای مطرح کردن ادعای شما خواهد بود!

در روش آنلاین نیز مانند روش حضوری پس از اتمام آزمون و موفقیت شما، پیغام تبریک را بر روی صفحه مانیتور مشاهده خواهید کرد. شما یک PMP شدید.
از لحظه ای که در آزمون PMP موفق می شوید می توانید با افتخار کنار نامتان در رزومه یا وبسایت خود از عبارت PMP® استفاده نمائید و از همین لحظه دوره سه ساله اعتبار مدرک شما آغاز می گردد.
نام شما ظرف 48 ساعت در لیست دارندگان مدرک PMP در وبسایت  PMI به آدرس https://certification.pmi.org/registry.aspx جهت هرگونه استعلام قرار خواهد گرفت و مدرک شما نیز طی 6 الی 8 هفته از طریق پست به دست شما خواهد رسید و چنانچه مدرک را از طریق پست دریافت ننمودید به راحتی از طریق وبسایت PMI.org می توانید فایل آن را دانلود و به دفعات از آن پرینت بگیرید.

 

تجربه شکست قبلی در آزمون و خدمات ویژه افق

چنانچه به هر دلیل پیش از این در آزمون نمره لازم را کسب ننموده اید و اکنون با خدمات افق آشنا شده اید، با ما تماس بگیرید.

اقدامات ما برای موفقیت شما، شامل:

1- بررسی کارنامه آزمون داوطلب

2- ملاقات حضوری/ آنلاین با داوطلب جهت تحلیل کامل اتفاقات قبل و روز آزمون

3- تست ارزیابی وضعیت داوطلب جهت سنجش میزان آشنایی و تسلط بر مفاهیم آزمون

4- ارائه برنامه مطالعاتی و آموزشی ویژه برای داوطلب به همراه دسترسی به بانک سوالات و تست های شبیه سازی شده آزمون

5- همراهی و پشتیبانی داوطلب تا لحظه آزمون

PDU چیست؟

Professional Development Unit (PDU) یا واحد پیشرفت حرفه ای در واقع معیاری است که توسط موسسه PMI برای سنجش میزان توسعه ویژگی های حرفه ای فرد به عنوان بخشی از برنامه CCR (Continuing Certification Requirements) مورد استفاده قرار میگیرد. هر PDU معادل با "یک ساعت فراگیری ساختار یافته" است. در واقع همین معیار PDU است که مدارک PMI را نسبت به بسیاری از مدارک معتبر متمایز ساخته است چرا که دارنده مدرک ملزم به  بروزرسانی دانش و توسعه فردی خود با علم روز است.

در دو مقطع نیاز به دریافت PDU دارید. 1- جهت شرکت در آزمون PMP که پس از گذراندن دوره آموزشی به عنوان یکی از الزامات این مدرک، معادل با 35 PDU توسط مؤسسه آموزش دهنده برای شما ارائه خواهد شد. 2- جهت تمدید مدرک PMP که هر سه سال یکبار نیاز به جمع آوری 60 PDU برای این مدرک خواهید داشت. 

نحوه اخذ PDU و نحوه تمدید مدرک ®PMP

پس از آشنایی با مفهوم PDU و الزام آن، یک سوال باقی می ماند. از چه روش هایی می توان PDU کسب نمود ؟

کسب PDU به دو شیوه کلی صورت می پذیرد :

1- PDU های آموزشی : فرصت های یادگیری که به شما امکان افزایش و تقویت مهارت های فنی، رهبری یا مدیریت استراتژیک و کسب و کار را می دهد. حداقل 35 PDU در این زمینه باید کسب نمائید.

2- PDU های حرفه ای : فعالیت هایی که به شما این امکان را می دهد تا دانش و مهارت های خود را به عنوان ابزاری برای همکاری و کمک در ایجاد حرفه و تخصص به اشتراک بگذارید و از آنها استفاده نمائیدPMI Talent triangle.

مثلث استعداد PMI، اشاره به سه دسته مهارت های فنی مدیریت پروژه، رهبری و مدیریت استراتژیک و کسب و کار دارد و به عنوان دارنده مدرک
می بایست برای هر مدرک PMI، حداقل های لازم را کسب نمائید که این حداقل ها برای هر مهارت حداقل 8 PDU است. 

مهمترین روش های کسب PDU در بخش آموزش :

 • شرکت در دوره های آموزشی حضوری یا آنلاین
 • حضور در کنفرانس ها یا جلسات تخصصی
 • رسانه های آنلاین یا دیجیتال مانند ویدیو، وبینار یا سایر محتوای دیجیتال آنلاین یا حسب نیاز و تقاضا (On demand) – می توانید از منابعی مانند (وبسایت  Projectmanagement.com ، دوره های آنلاین PMI و موسسه های ارائه دهنده خدمات آموزشی ثبت شده در PMI) استفاده نمائید.
 • مطالعه شخصی در حوزه مدرکی که دارید

مهمترین روش های کسب PDU های مربوط به فعالیت های حرفه ای :

 • فعالیت حرفه ای در زمینه مدرک اخذ شده که در هر دوره سه ساله برای مدرک PMP حداکثر 8PDU خواهد بود.
 • ایجاد محتوای آموزشی مانند نوشتن کتاب، مقاله یا ایجاد وبینار یا ارائه مطلب
 • سخنرانی و ارائه مطالب در حوزه مدرکی که دارید
 • اشتراک دانش از طریق مربیگری، آموزش و بکارگیری تخصص در زمینه مدرکی که دارید و باعث بهره مندی دیگران از تجربه و دیدگاه شما می شود.

هزینه تمدید مدرک نیز بر اساس نوع عضویت ( رایگان یا عضویت رسمی یکساله ) مطابق جدول ذیل می باشد

PMP Renew cost

اخیراً مواردی از سوی دارندگان مدرک PMP جهت تمدید گزارش شده است که نشان میدهد سیاست های اعمال شده توسط PMI برای تمدید، سختگیرانه تر از قبل شده و در مواردی علیرغم اخذ 60 PDU لازم، به دلیل تاخیر در پرداخت هزینه تمدید، مدرک از سوی PMI تعلیق شده است.

در نظر داشته باشید ممکن است در فرآیند تمدید مدرک، به صورت تصادفی توسط PMI برای فرآیند ممیزی انتخاب شوید که در این حالت از شما درخواست خواهد شد تا مدارک مرتبط با PDU های ادعا شده را ارسال نمائید. بنابراین لازم است حداقل 18 ماه پس از پایان فرآیند CCR مدارک مرتبط با PDU های خود را نگهداری نمائید.

 

امتیاز دهی

امتیاز : 92.17% - 225 votes
92%